Watch the moment Sheelagh Rusby of Dumfries and Galloway Council discovered she had won the Lifetime Achievement award live at our UK Ceremony!

Could it be your school in 2024?

We know Scotland is full of incredible educators who make a real difference to the lives of their pupils, and we would love to hear more about them. The Pearson National Teaching Awards 2024 are now open for entry, with 16 team and individual categories covering early years, schools and colleges. It’s free to enter and everyone who is nominated receives a certificate of recognition.

Education communities across the UK are recognised through our annual televised celebrations and prestigious awards ceremony. Enter now and you will be eligible for exclusive early bird offers, including feedback on your entry AND the chance to win 2 tickets to one of the 2024 celebratory events to meet and network with fellow educators.

  • Being nominated has a huge impact, not just on the winner, but on the wider community.
  • Award recognition can elevate your school’s reputation and increase opportunities to share good practice.
  • 16 individual and team categories covering early years, schools, and FE

We are here to help so if you have any questions, please do not hesitate to contact us or book a call and who knows – we might just be surprising your school or college this time next year!

Meet our former Winners from Scotland

Sophie McGeoch

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Meadlands Primary School
  • Richmond, Surrey
  • 2024

The Skills for Learning Team, The King’s School

  • 2024

Dixons Trinity Academy

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Dixons Trinity Academy
  • Bradford, West Yorkshire
  • 2024

Alloa Community Around the School – Clackmannashire Family Wellbeing Partnership

  • Impact through Partnership
  • Alloa Academy
  • Alloa, Clackmannanshire
  • 2024

Matt Middlemore

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Tregoll’s School – An Academy
  • Truro, Cornwall
  • 2024

Sue Jay, Queen Elizabeth II Silver Jubilee School

  • 2024

Jamie Frost

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Tiffin School
  • Kingston-Upon-Thames, Surrey
  • 2024

Matt Woodfine

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Hinchingbrooke School
  • Huntingdon, Cambridgeshire
  • 2024

Stephen Sadler

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • East Barnet School
  • Barnet, Hertfordshire
  • 2024

Lisa Webb

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Raynsford Academy
  • Henlow, Bedfordshire
  • 2024

Richard Harris

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Raynes Park High School
  • Merton, London
  • 2024

Holly Gordon

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year (sponsored by the Department for Education)
  • Ysgol Bryn Derw ASD Special School
  • Wales
  • 2024

Ark John Keats Academy

  • The Award for Making a Difference: Secondary School of the Year
  • Ark John Keats Academy
  • Enfield, London
  • 2024

Raphael Heath

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • The Royal High School Bath
  • Bath, Avon
  • 2024

Andy Marshall

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Sir John Deane’s College
  • NORTHWICH, CHESHIRE
  • 2024

Jashu Vekaria

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Uxendon Manor Primary School
  • Kenton, Greater London
  • 2024

The CORE Education Trust – Echo Eternal Project, Birmingham, West Midlands

  • The Award for Impact through Partnership
  • The CORE Education Trust - Echo Eternal Project
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

Oliver McIntyre

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Hillcrest Shifnal School
  • Shifnal, Shropshire
  • 2024

Abi Hopson

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School, (sponsored by Randstad)
  • St Nicholas Church of England Primary School
  • Templecombe, Somerset
  • 2024

Port Ellen Primary School

  • The Award for Making a Difference – Primary School of the Year, (sponsored by PiXL)
  • Port Ellen Primary School
  • Isle of Islay, Argyll and Bute
  • 2024

Peter Simons

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Thornhill Junior and Infant School
  • Dewsbury, West Yorkshire
  • 2024

Sharon Downes

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Puddletown First School
  • Dorchester, Dorset
  • 2024

Fliss Prior

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Bilsthorpe Flying High Academy
  • Nottingham, Nottinghamshire
  • 2024

Mark Thomas

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Parish CE Primary School
  • St Helens, Merseyside
  • 2024

Margaret Sheddon

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Springside Primary School
  • North AYrshire, Scotland
  • 2024

Faye Facer

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Meadow Primary School
  • Balsham, Cambridgeshire
  • 2024

The Guidance Team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • Churchill Community College
  • WALLSEND, TYNE AND WEAR
  • 2024

Andy Silvester

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Crowmarsh Gifford C of E Primary School
  • Wallingford, Oxfordshire
  • 2024

Marie Duffy

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Percy Shurmer Academy
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

Charlotte Bartlam

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Fairmeadows Foundation Primary School
  • Swadlincote, Derbyshire
  • 2024

Anna Turrell

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Parkside Community School
  • Chesterfield, Derbyshire
  • 2024

The English Department

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • West Lakes Academy
  • EGREMONT, CUMBRIA
  • 2024

Maria Thorne

  • FE Lecturer of the Year
  • Basingstoke College of Technology
  • Basingstoke, Hampshire
  • 2024

Jolene Swan

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Brightlingsea Junior School
  • COLCHESTER, ESSEX
  • 2024

Michael Mckeever, The Trinity School

  • 2024

Danielle Aubrey

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Moorcroft School
  • Uxbridge, Middlesex
  • 2024

Sue Higginson

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Wirral Met College
  • Birkenhead, Merseyside
  • 2024

Jane Brown

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Brundall Primary School
  • Brundall, Norfolk
  • 2024

Tom Knott

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Totteridge Academy
  • London
  • 2024

Alex Bramley

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Spire Junior School
  • Chesterfield, Derbyshire
  • 2024

Mark Lambert

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • South Tyneside College (Tyne Coast College)
  • South Shields
  • 2024

Jane English

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Paignton Community and Sports Academy
  • Paignton, Devon
  • 2024

Patrick Walker

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Turnbull High School
  • Scotland
  • 2024

Rianne Hughes

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • York College
  • York, North Yorkshire
  • 2024

Nathan Shortland

  • Teacher of the Year in a Primary School
  • St. Thomas’ CE Primary Academy
  • Boston, Lincolnshire
  • 2024

Shaun Jukes

Winner, the Headteacher of the Year in a Secondary School, 2013

  • 2024

Ciara Mulholland

  • Outstanding New Teacher of the Year
  • Saint Patrick’s College
  • Maghera, Derry
  • 2024

Benedick Ashmore-Short

Winner, Headteacher of the Year in a Primary School, 2014

  • 2024

Debbie Thomasson

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Bishop Perowne Church Of England College
  • Worcester, Worcestershire
  • 2024

Blaine Stewart

  • The Lockdown Hero Award for Learner and Community Support
  • Derrygonnelly Primary School
  • Enniskillen, County Fermanagh
  • 2024

Mazar Iqbal

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Burnley College Sixth Form Centre
  • Burnley, Lancashire
  • 2024

Sally Taylor

  • FE Lecturer of the Year
  • Sunderland College
  • Sunderland, Tyne and Wear
  • 2024

Kelly Wood,

Winner, the Award for Outstanding New Teacher of the Year, 2010

  • 2024

Meshelle Headley

  • Teacher of the Year in a Primary School
  • Sharnbrook Primary
  • Bedford, Bedfordshire
  • 2024

Rosemary Littler

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Liscard Primary School
  • Wallasey, Merseyside
  • 2024

Naheeda Maharasingam

  • Headteacher of the Year in a Primary School
  • Rathfern Primary School
  • London, Greater London
  • 2024

Sarah Gray

  • The Lockdown Hero Award for Learner and Community Support
  • St Mary's CE Primary
  • Berkhamsted, Hertfordshire
  • 2024

Scott Hayden

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Basingstoke College of Technology
  • Basingstoke, Hampshire
  • 2024

Francesca Buckland

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • World's End Junior School
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

Shane Guildford

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • South Cheshire College
  • Crewe, Cheshire
  • 2024

Lisa Walsh

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Grove Street Primary School, Grove Street Wirral
  • Wirral, Merseyside
  • 2024

Scott Austin

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Weston College
  • WESTON SUPER MARE, NORTH SOMERSET
  • 2024

Hardial Hayer

Winner, Headteacher of the Year in a Secondary School, 2016

  • 2024

Sarah Brownell

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Beverley High School
  • Beverley, East Riding of Yorkshire
  • 2024

Angela Williams OBE

  • The Award for Lifetime Achievement (sponsored by the Department for Education)
  • Huddersfield New College
  • Huddersfield, West Yorkshire
  • 2024

Carrie Green

  • Headteacher of the Year in a Primary School
  • Bramley Park Academy
  • Leeds, West Yorkshire
  • 2024

Tracy Swinburne

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Jerry Clay Academy
  • Wakefield, West Yorkshire
  • 2024

Stefanie Campbell

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • South Eastern Regional College
  • Lisburn, Northern Ireland
  • 2024

Patsy Carr

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Anchorsholme Academy
  • Thornton Clevelys, Lancashire
  • 2024

Dawn Broom

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • Fir Vale School Academy Trust
  • Sheffield, South Yorkshire
  • 2024

Anne Hutchison

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Carmyle Primary School
  • GLASGOW
  • 2024

Maire Thompson

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Malone College
  • Belfast
  • 2024

Dawn Ferdinand

  • Headteacher of the Year in a Primary School
  • The Willow Primary School
  • Tottenham, London
  • 2024

Jane Stanton

  • Teacher of the Year in a Primary School
  • Our Lady & St Paul’s RC Primary School
  • Manchester, Greater Manchester
  • 2024

Rob Hardcastle

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Whitehalls Primary School
  • Northampton, Northamptonshire
  • 2024

Darren Turner

  • FE Lecturer of the Year
  • Ludlow and North Shropshire College
  • Hereford, Herefordshire
  • 2024

Homeira Zakary

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Hays)
  • George Eliot Academy
  • Nuneaton, Warwickshire
  • 2024

Roundhay School Primary Campus

  • The Award for Making a Difference - Primary School of the Year
  • Roundhay School Primary Campus
  • Leeds, West Yorkshire
  • 2024

Education, Leisure and Wellbeing Teaching Team, Leyton Sixth Form College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Leyton Sixth Form College
  • London
  • 2024

Arden Primary School

  • The Award for Early Years Team of the Year
  • Arden Primary School
  • West Midlands
  • 2024

James Poynter

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Clacton County High School
  • Clacton-on-Sea, Essex
  • 2024

Catering & Hospitality

  • The Award for FE Lecturer or Team of the Year
  • Redbridge College (Now New City College Redbridge)
  • Romford, Essex
  • 2024

Georgina Pennycook

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Heathcote School
  • Chelmsford, Essex
  • 2024

Máire Thompson, Malone College

  • 2024

William Bateman

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Pembrokeshire College
  • HAVERFORDWEST, WALES
  • 2024

The Welfare and Pastoral Support Services Team, Weston College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Weston College
  • Weston-Super-Mare, Somerset
  • 2024

The Additional Learning Support (ALS) Team

  • The Award for FE Team of the Year (sponsored by the Department for Education)
  • The Oldham College
  • Oldham, Lancashire
  • 2024

Jan Wilson

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • The Mount School
  • York, North Yorkshire
  • 2024

Preetmal Poonith

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Barnhill Community High School
  • Hayes, Middlesex
  • 2024

Christian Aspinall

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Eldon Primary School
  • Preston, Lancashire
  • 2024

Nathan Keeble

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Aberdare Community School
  • Aberdare
  • 2024

Misba Mir

  • Teacher of the Year in a Primary School
  • Carlton Junior and Infant School
  • Dewsbury, West Yorkshire
  • 2024

Michelle Garton

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Wyndham Primary Academy
  • Derby, Derbyshire
  • 2024

Robert Preston

  • The Award for Lifetime Achievement
  • The Misbourne
  • Great Missenden, Buckinghamshire
  • 2024

Russell Hill

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Houlton School
  • Rubgy, Warwickshire
  • 2024

Nino Trentinella

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Sutton Grammar School
  • Sutton, Surrey
  • 2024

Kate Hytner

  • Teacher of the Year in a Secondary School
  • Ridgeway High School,
  • Prenton, Merseyside
  • 2024

Dorota Hall

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • St Edward's School
  • Poole, Dorset
  • 2024

Rosie Hancock

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Morecambe Bay Community Primary School
  • LANCASHIRE
  • 2024

Sarah Kennedy

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Brington C of E Primary School
  • Huntingdon, Cambridgeshire
  • 2024

Sheelagh Rusby

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Dumfries and Galloway Council
  • Scotland
  • 2024

Janis Burdin

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Moss Side Primary School
  • Leyland, Lancashire
  • 2024

Little Grubs Kindergarten

  • The Award for Early Years Team of the Year
  • Little Grubs Kindergarten
  • Ludlow, Shropshire
  • 2024

David Stirzaker

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Stawley Primary School
  • Wellington, Somerset
  • 2024

Sarah Clark

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Queen Anne High School
  • Dunfermline, Scotland
  • 2024

John Andrews, Featherstone High School

  • 2024

Sarah Maile

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Nord Anglia Education)
  • Sandbach High School and Sixth Form College
  • Sandbach, Cheshire
  • 2024

Melissa Bryan

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Margaretting C of E Primary School
  • Ingatestone, Essex
  • 2024

Oli McVeigh

  • Teacher of the Year in a Secondary School
  • Ferndown Upper School
  • Ferndown, Dorset
  • 2024

Ben Whitaker

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Burnley College Sixth Form Centre
  • Burnley, Lancashire
  • 2024

Christan Upton

  • The Award for Unsung Hero
  • Tarleton Community Primary School
  • Preston, Lancashire
  • 2024

Fiona Prophet

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Tadworth Primary School
  • SURREY
  • 2024

Andy Rhodes

  • Headteacher of the Year in a Primary School
  • Spring Cottage Primary School
  • Hull, East Yorkshire
  • 2024

Mairi Levack

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Sgoil Bhaile a’Mhanaic
  • Western Isles, Scotland
  • 2024

Hardial Hayer

  • The Award for Headteacher of the Year
  • The Radclyffe School
  • Oldham, Lancashire
  • 2024

Gerard Curley

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Neilston Primary School
  • Glasgow, East Renfrewshire
  • 2024

Jennifer Bruce

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Churchill Community College
  • WALLSEND, TYNE AND WEAR
  • 2024

Philippa Jovanovic

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School, (sponsored by Randstad)
  • Coughton CofE Primary School
  • Alcester, Warwickshire
  • 2024

Collette Donnelly

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Lyndhurst Primary School
  • Oldham, Lancashire
  • 2024

Aashna Jethmalani

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Haileybury Turnford
  • Waltham Cross, Hertfordshire
  • 2024

Kalam Neale

  • The Award for Digital Innovator of the Year (sponsored by Nord Anglia Education)
  • Barnsley College
  • Barnsley, South Yorkshire
  • 2024

The Creative Arts Department

  • The Award for FE Team of the Year
  • Creative Arts Department, Coleg Gwent, Crosskeys Campus
  • Crosskeys, Caerphilly
  • 2024

Catherine Taylor

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Aspire Federation
  • Wigan, Greater Manchester
  • 2024

Ross Hasler

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Honiton Primary School
  • Honiton, Devon
  • 2024

HISP Multi-Academy Trust

  • The Award for Impact through Partnership
  • HISP Multi-Academy Trust
  • Chandler's Ford, Eastleigh
  • 2024

Graeme Erickson

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • North Liverpool Academy
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Sharples School

  • The Award for Making a Difference - Secondary School of the Year
  • Sharples School
  • Bolton, Greater Manchester
  • 2024

Natalie Hagan

  • Digital Innovator of the Year
  • Cockshut Hill School
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

Helen Harris

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Kensington Primary School
  • Newham, London
  • 2024

Frankie Arundel

  • The Lockdown Hero Award for Learner and Community Support
  • Firth Park Academy
  • Sheffield, South Yorkshire
  • 2024

Anthony Fitzpatrick

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Hays)
  • Barnwell School
  • Stevenage, Hertfordshire
  • 2024

Hawa Bibi Lahern OBE, Spring Grove Primary School

  • 2024

Kensington Primary School

  • The Award for Making a Difference: Primary School of the Year
  • Kensington Primary School
  • Newham, London
  • 2024

Charlotte Grace,

Silver Winner, the Award for Outstanding New Teacher of the Year, 2018

  • 2024

Villiers High School, Ealing, Middlesex

  • The Award for Making a Difference: Secondary School of the Year
  • Villiers High School
  • Ealing, London
  • 2024

Bina Pawar-Howard

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • City of Westminster College
  • London
  • 2024

David Swanston

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • St. Vincent’s School for Sensory Impairment
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Helena Carter

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Oxley Park Academy
  • Milton Keynes, Buckinghamshire
  • 2024

Michael Grant

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • New Rickstones Academy
  • Witham, Essex
  • 2024

Amanda Pickard

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • South Ayrshire Council
  • Scotland
  • 2024

Andrew O’Neill

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Hays)
  • All Saints Catholic College
  • London
  • 2024

Joe Abdulgani, Weston College

  • 2024

Lorraine Dalton

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Ysgol Esgob Morgan
  • St Asaph, Denbighshire
  • 2024

Sara Sinaguglia

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • St Edwards RC/ C of E School
  • Poole, Dorset
  • 2024

Jonathan Shields,

Winner, the Award for Teacher of the Year in a Secondary School, 2010

  • 2024

The NWRC Pearson Diploma in Health Studies Team

  • The Award for FE Team of the Year (sponsored by the Department for Education)
  • North West Regional College
  • Derry, Northern Ireland
  • 2024

St. Cecilia’s College

  • The Award for Making a Difference: Secondary School of the Year
  • St. Cecilia's College
  • Derry, Northern Ireland
  • 2024

Sinead Walsh

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Holy Spirit Catholic Primary School
  • St Helen's, Cheshire
  • 2024

St Michael’s Church of England High School

  • The Award for Making a Difference - Secondary School of the Year
  • St Michael's Church of England High School
  • Rowley Regis, West Midlands
  • 2024

The Rushey Mead Academy Whole School Team

  • Making a Difference - Secondary School of the Year
  • Rushey Mead Academy
  • Leicester, Leicestershire
  • 2024

Cambourne Village College

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Cambourne Village School
  • Cambridge, Cambridgeshire
  • 2024

Whitefield Primary School

  • The Award for Making a Difference: Primary School of the Year
  • Whitefield Primary School
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Dinah MacManus

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Holy Family Primary School
  • COUNTY ANTRIM, BELFAST
  • 2024

Claire Appleton

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Grays Farm Primary School
  • Orpington, Kent
  • 2024

Rebecca Spence

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year, (sponsored by the Department for Education)
  • West Kirby Residential School
  • West Kirby, Wirral
  • 2024

Mark Thompson

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • St. Helen's Primary School
  • Swansea, Wales
  • 2024

Ian Sippitt

  • The Lockdown Hero Award for Learner and Community Support
  • Aurora Eccles School
  • Norwich, Norfolk
  • 2024

Marie Watson

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • The Royal School for the Deaf
  • Derby, Derbyshire
  • 2024

Jamie Frost

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • The Tiffin School
  • Kingston-Upon-Thames, Surrey
  • 2024

Marcus Rutland

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Queen Mary's College
  • Basingstoke, Hampshire
  • 2024

Christopher Haywood

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Almondbury Community School
  • Huddersfield, West Yorkshire
  • 2024

Star Academies

  • The Lockdown Hero Award for Learner and Community Support
  • Star Academies
  • Blackburn, Lancashire
  • 2024

Mark Thomas, Parish C.E. Primary School

  • 2024

The Cambrai Primary School Whole School Team

  • Making a Difference - Primary School of the Year
  • Cambrai Primary School
  • Catterick Garrison, North Yorkshire
  • 2024

Ruth Dixon, Hayward’s Primary School

  • 2024

Laura Townsend

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Clacton County High School
  • Clacton, Essex
  • 2024

Mandy Farrar

  • The Award for Unsung Hero
  • Diamond Wood Community Academy
  • Ravensthorpe, West Yorkshire
  • 2024

Jack Costello, Richmond Park Academy

  • 2024

Julie Barnfield

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Beacon Hill Academy
  • Dudley, West Midlands
  • 2024

Andy Hodgkinson, The Sweyne Park School

  • 2024

School Team, Kilgarth School

  • 2024

Cathy Bowen

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Nord Anglia Education)
  • Woodkirk Academy
  • Wakefield, West Yorkshire
  • 2024

Nin Matharu

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • King’s Hill Primary School
  • Darlaston, West Midlands
  • 2024

William Emeny

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Wyvern College
  • Eastleigh, Hampshire
  • 2024

St. Vincent’s School for Sensory Impairment, Liverpool, Merseyside

  • The Award for Impact through Partnership
  • St. Vincent's School for Sensory Impairment
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Danielle Timmons

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Saint Vincent Primary School
  • East Kilbride, Scotland
  • 2024

Kate Farrell

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Homewood School & Sixth Form Centre
  • Tenterden, Kent
  • 2024

George Croxford

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Royal Wootton Bassett Academy
  • Royal Wootton Bassett, Wiltshire
  • 2024

Kate Harrison

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Fishtoft Academy
  • Boston, Lincolnshire
  • 2024

Ian Clash

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • New Horizons Learning Centre - Secondary
  • Bristol, South Gloucestershire
  • 2024

Patrick Ferguson

  • The Award for Headteacher of the Year in a secondary school
  • Hope Academy
  • Newton-Le-Willows, Merseyside
  • 2024

Alex More

  • The Award for Digital Innovator of the Year (sponsored by Nord Anglia Education)
  • Shaftesbury School
  • Shaftesbury, Dorset
  • 2024

Kerryann Wilson

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Energy Coast UTC
  • Workington, Cumbria
  • 2024

Ruth Riley

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Ballykelly Primary School
  • Limavady, County Londonderry
  • 2024

Catriona Houston

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • St Patrick's College
  • Dungannon, Tyrone
  • 2024

Chantlers Primary School

  • The Award for Making a Difference - Primary School of the Year
  • Chantlers Primary School
  • Bury, Lancashire
  • 2024

The Sports Academy Team, Newham Sixth Form College, London

  • The Award for FE Team of the Year
  • Newham Sixth Form College
  • London
  • 2024

Michael Patient, Tollgate Primary School

  • 2024

David Baldwin

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Churchill Community College
  • WALLSEND, TYNE AND WEAR
  • 2024

Christine Williams

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Childwell Sports and Science Academy
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Helen Shepherd

  • Award for Excellence in Special Needs Education
  • Royal School for the Deaf Derby
  • Derby, Derbyshire
  • 2024

Inspiring Change: Collaboration

  • The Award for Impact through Partnership
  • Whitefield School, Imperial College Healthcare NHS Trust & Royal Central school of Speech and Drama
  • London
  • 2024

José Picardo

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Surbiton High School
  • KINGSTON, SURREY
  • 2024

Andy Taylor

  • Lifetime Achievement
  • Brent Knoll School
  • London, Greater London
  • 2024

Robert Thorp

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Hitchin Boys' School
  • Hitchin, Hertfordshire
  • 2024

Claire Swain

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Halesowen College
  • West Midlands
  • 2024

Jo Richardson Community School

  • The Award for School of the Year - Making a Difference
  • Jo Richardson Community School
  • Dagenham, Essex
  • 2024

Christine Miller

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Melling Primary School
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Connor Goulding

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Sacred Heart RC Primary School
  • Westhoughton, Bolton
  • 2024

Farhan Adam

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Crown Hills Community College
  • Leicestershire
  • 2024

Debbie Rogan

  • Lifetime Achievement
  • HEARTS Academy Trust
  • Wickford, Essex
  • 2024

Patricia Gawthrope

  • Unsung Hero
  • Park View Primary School
  • Manchester, Lancashire
  • 2024

Michael Allen

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Lisneal College
  • Londonderry
  • 2024

Matt Gauthier

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Samuel Ryder Academy
  • St Albans, Hertfordshire
  • 2024

Anastasia Nicholls

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Abingdon House School
  • London
  • 2024

Teresa Mason

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • High Close School
  • Wokingham, Berkshire
  • 2024

Nicki Burgess

  • The Award for Unsung Hero
  • Welland Park Academy
  • Market Harborough, Leicestershire
  • 2024

Melanie Poyda

  • The Award for Outstanding Use of Technology, supported by Google
  • Kennet School
  • Thatcham, Berkshire
  • 2024

Nancy Clunie

  • The Award for Lifetime Achievement (Sponsored by Department for Education)
  • Dalmarnock Primary School
  • Glasgow
  • 2024

Stockport Academy

  • The Award for Secondary School of the Year - Making a Difference
  • Stockport Academy
  • Stockport, Cheshire
  • 2024

Khalsa Primary School

  • The Award for Making a Difference - Primary School of the Year
  • Khalsa Primary School
  • Slough, Berkshire
  • 2024

Paul Morris

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • North West London Independent Special School
  • London
  • 2024

Nicola Turner

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Glenthorne Primary School
  • WALSALL, WEST MIDLANDS
  • 2024

VI6

  • The Award for Impact through Partnership
  • Clacton County High School
  • Clacton on Sea, Essex
  • 2024

Claudia Windley

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Greensward Academy
  • Hockley, Essex
  • 2024

Nicol Winfield

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Wyndham Primary Academy
  • der
  • 2024

Sakara Vitellaro

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Khalsa Primary School
  • Slough, Berkshire
  • 2024

Shan Kenchington

  • Lifetime Achievement
  • Mount Street Infant School
  • Brecon/Aberhonddu, Powys
  • 2024

Andrew Kyprianou

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • WMG Academy for Young Engineers
  • Coventry, West Midlands
  • 2024

James Vause

  • Teacher of the Year in a Secondary School
  • Castleford Academy
  • Castleford, West Yorkshire
  • 2024

Daniel Simpson

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • St Matthew Academy
  • Blackheath, London
  • 2024

Hannah Lewis

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Troedyrhiw Community Primary
  • Troedyrhiw, Merthyr Tydfill
  • 2024

Everton Football College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Everton Football College
  • Liverpool
  • 2024

Melanie Hall

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Chase High School
  • Westcliff On Sea, Essex
  • 2024

Phil Brooks

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Dudley College of Technology
  • Dudley, West Midlands
  • 2024

Raphael Heath, The Royal High School Bath

  • 2024

Nina Thomas

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Goldsmith Primary Academy
  • Walsall, West Midlands
  • 2024

Canolfan Elfed Inclusion Centre

  • The Lockdown Hero Award for Learner and Community Support
  • QEH School
  • Carmarthen, Carmarthernshire
  • 2024

Josef Feiven

  • Outstanding New Teacher of the Year
  • Tudor Grange Academy Redditch
  • Redditch, Worcestershire
  • 2024

Sister Hannah Dwyer, Larmenier and Sacred Heart Catholic Primary School

  • 2024

Andy Johnson

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Hays)
  • Maiden Erlegh School
  • Reading, Berkshire
  • 2024

Romayne Charles

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Higham Lane School
  • Nuneaton, Warwickshire
  • 2024

Ray Woodward, Swanland Primary School Academy Trust

  • 2024

Victoria Butler

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Mark Hall Academy
  • Harlow, Essex
  • 2024

The Science, Technology, Engineering and Maths (STEM) team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • Sandringham School
  • St Albans, Hertfordshire
  • 2024

Matt Sanderson

  • The Award for Unsung Hero
  • Highlees Primary School
  • Peterborough, Cambridgeshire
  • 2024

Victoria Carey

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Mary Immaculate High School
  • Wenvoe, Cardiff
  • 2024

Aine Mellon

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • St Patricks & St Brigids College
  • County Londonderry
  • 2024

Greg Smalley

  • Unsung Hero
  • Aurora Brambles East School
  • Darwen, Lancashire
  • 2024

The Sport & Public Services Team, Stafford College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Stafford College
  • Newcastle-under-Lyme, Staffordshire
  • 2024

Bill Charnley

  • The Award for Unsung Hero
  • St Joseph's RC High School
  • Horwich, Bolton
  • 2024

Esam Baboukhan

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • City of Westminster College
  • London
  • 2024

The Performing Arts Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • Newham Sixth Form College
  • London
  • 2024

Rachel Bown

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Fairfield Farm College
  • Westbury, Wiltshire
  • 2024

Michelle Fennell, Clapton Girls’ Academy

  • 2024

Amy Westwood

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • New Horizons AP Academy
  • Warrington, Cheshire
  • 2024

Gethin Edwards

  • Teacher of the Year in a Primary School
  • Pierrepont Gamston Primary School
  • Nottingham, Nottinghamshire
  • 2024

Kerryann Wilson

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Energy Coast UTC
  • Workington, Cumbria
  • 2024

The All Saints Catholic School Whole School Team

  • Making a Difference - Secondary School of the Year
  • All Saints Catholic School and Technology College
  • Dagenham, Essex
  • 2024

Dr Paul Phillips CBE

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Weston College
  • Weston-super-Mare, North Somerset
  • 2024

Neville Beischer

  • The Award for Lifetime Achievement, (sponsored by the Department for Education)
  • Wright Robinson College
  • Gorton, Greater Manchester
  • 2024

Nicole Alexandru

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School, (sponsored by Randstad)
  • Millbrook Primary School Nursery Class
  • Waltham Cross, Hertfordshire
  • 2024

Sammy Kempner

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Totteridge Academy
  • Barnet, London
  • 2024

Dr Andrew Szydlo

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Highgate School
  • Highgate Village, London
  • 2024

The Hospitality and Culinary Arts Team

  • FE Team of the Year
  • Westminster Kingsway College
  • Westminster, London
  • 2024

Rachel Walker

  • Digital Innovator of the Year
  • Sneinton St Stephen’s CofE Primary School
  • Nottingham, Nottinghamshire
  • 2024

Mary Graham

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Kingsdale Foundation School
  • London
  • 2024

Andrew Sanders

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Moorcroft School
  • Uxbridge, Middlesex
  • 2024

The Computer Science Team

  • The Award for FE Lecturer of the Year (sponsored by the Department for Education)
  • West Nottinghamshire College
  • Mansfield, Nottinghamshire
  • 2024

Simon Gunstone

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Royal Wootton Bassett Academy
  • Royal Wootton Bassett, Wiltshire
  • 2024

The Outwood Primary Academy Woodlands Early Years Team

  • Early Years Team of the Year
  • Outwood Primary Academy Woodlands
  • Doncaster, South Yorkshire
  • 2024

Daniel Corrigan

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Radclyffe School
  • Oldham, Lancashire
  • 2024

Joseph Gill

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Willows High School
  • Cardiff/Caerdydd
  • 2024

Zac Moxon

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Chiswick School
  • London
  • 2024

Alex Bramley

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Spire Junior School
  • Chesterfield, Derbyshire
  • 2024

Braes High School

  • The Award for Making a Difference - Secondary School of the Year
  • Braes High School
  • Scotland
  • 2024

Charlie Hammond

  • The Award for Outstanding Use of Technology, supported by Google
  • Coleg Sir Gar
  • Llanelli, Wales
  • 2024

Tanya Gardener, Weston College

  • 2024

Raza Siddique

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Leeds City College
  • Leeds, West Yorkshire
  • 2024

Shalina Patel

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Claremont High School Academy
  • Harrow, Middlesex
  • 2024

Pat McGuckian

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • St Patrick’s High School
  • County Armagh, Northern Ireland
  • 2024

Marie Lindsay

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Saint Mary's College
  • Londonderry
  • 2024

Gail Montgomery

  • Teaching Assistant of the Year
  • King’s Park Primary School
  • Newtownabbey, Antrim
  • 2024

Sarah Hanson

  • Headteacher of the Year in a Primary School
  • St Barnabas CofE Primary School,
  • Worcester, Worcestershire
  • 2024

Andrea English

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • The Oaks Secondary School
  • Spennymoor, County Durham
  • 2024

Mairi McFarlane

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Kings Oak Primary School
  • GREENOCK, PAISLEY
  • 2024

Rhian Morgan Ellis

  • Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Ysgol Gyfun Cwm Rhondda
  • Cymmer, Porth
  • 2024

SERC Science Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • South Eastern Regional College
  • Lisburn, Antrim
  • 2024

Kirsty Downs

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Alderman Peel High School
  • WELLS-NEXT-THE-SEA, NORFOLK
  • 2024

Calum Coutts

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Riverbrae School
  • Paisley, Renfrewshire
  • 2024

Dr Paul Phillips CBE

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Weston College
  • Weston-super-Mare, North Somerset
  • 2024

Lauren Robinson

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Sunderland College
  • City of Sunderland
  • 2024

Emma Darcy

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Denbigh High School
  • Luton, Bedfordshire
  • 2024

Yehoshua Radomsky

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • North West London Jewish Day School
  • London
  • 2024

Jashu Vekaria

  • The Award for Head Teacher in a Primary School
  • Uxendon Manor Primary School
  • Kenton, Greater London
  • 2024

Matthew King

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Trinity St Peter's
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Alisha Senior

  • Teacher of the Year in a Secondary School
  • North Liverpool Academy
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Michael Law

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Park View Primary School
  • Cambuslang, South Lanarkshire
  • 2024

The Heartlands Academy Whole School Team

  • Making a Difference - Secondary School of the Year
  • Heartlands Academy
  • Birmingham
  • 2024

Andrew Brown, West View Primary School

  • 2024

The Little Westbourne Nursery Early Years Team

  • Early Years Team of the Year
  • Little Westbourne Nursery
  • Penarth, Vale of Glamorgan
  • 2024

Louise Paul

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Ribblesdale High School
  • Clitheroe, Lancashire
  • 2024

Phillip Potter

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Oak Grove College
  • Oak Grove College Worthing, West Sussex
  • 2024

Matthew Hudson

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Oaklands Primary School
  • Welwyn, Hertfordshire
  • 2024

Joy Ballard

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Willows High School
  • CARDIFF, WALES
  • 2024

Ben Antell

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Glenmoor and Winton Academies
  • Bournemouth, Dorset
  • 2024

The Legacy Project Team

  • The Award for Impact through Partnership
  • Delph Side Community Primary School
  • Skelmersdale, Lancashire
  • 2024

Elaine Small

  • The Award for Unsung Hero
  • The Coppice Primary School
  • Worcestershire
  • 2024

Andrew Hartshorn

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Finham Park 2
  • Coventry, West Midlands
  • 2024

Clare Mount Specialist Sports College

  • The Award for Secondary School of the Year - Making a Difference
  • Clare Mount Specialist Sports College
  • Wirral, Merseyside
  • 2024

The Roma – Narrowing the Gap Team

  • The Award for Impact through Partnership
  • Queen Katharine Academy
  • Peterborough, Cambridgeshire
  • 2024

Jane Westlake, Kilgarth School

  • 2024

Mark Campbell

  • FE Lecturer of the Year
  • Ada, the National College for Digital Skills,
  • Pimlico, Greater London
  • 2024

Daniel Callaghan

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Thorpe Primary School
  • West Yorkshire
  • 2024

Laura McCloskey

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Sperrin College
  • Magherafelt, Co. Londonderry
  • 2024

Mike Abel

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Hull College
  • EAST YORKSHIRE
  • 2024

Cherry Tingle

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Energy Coast UTC
  • Workington, Cumbria
  • 2024

Matt Murphy

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Stone Soup Academy
  • Nottingham, Nottinghamshire
  • 2024

Richard Brown,

Winner, the Award for Excellence in Special Needs Education, 2016

  • 2024

The Staff Team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • Reach Pupil Referral Unit
  • STOKE-ON-TRENT, STAFFORDSHIRE
  • 2024

Jackie Gray

  • The Award for Lifetime Achievement, (sponsored by the Department for Education)
  • Outwood Primary Academy Ledger Lane
  • Wakefield, West Yorkshire
  • 2024

Simon Bayliss, Oxford Spires Academy

  • 2024

Alice Morphet

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Woodlands Primary School Nursery Class
  • Cheshire
  • 2024

Darren Morgan

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Kings Road Primary School
  • Stretford, Manchester
  • 2024

Shamshad Azad

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Horton Park Primary School
  • Bradford, West Yorkshire
  • 2024

Gerrard Smith

  • The Award for Lifetime Achievement
  • The Jo Richardson Community School
  • Dagenham, Essex
  • 2024

Emma Beaton

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Sandringham School
  • St Albans, Hertfordshire
  • 2024

Jeanette Baker

  • The Awards for Excellence in Special Needs Education
  • Delves Infant and Nursery School
  • Walsall, West Midlands
  • 2024

Karen Sims

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Solihull Alternative Provision Academy
  • Solihull, West Midlands
  • 2024

Sarah Anderson Rawlins

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Riverside Meadows Academy
  • St Neots, Cambridgeshire
  • 2024

The Senior Management Team, New College Pontefract

  • The Award for FE Team of the Year
  • New College
  • Pontefract, West Yorkshire
  • 2024

Richard Middlebrook

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Alsager School
  • Alsager, Nr Stoke on Trent
  • 2024

Carlton Bolling College

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • Delph Side Community Primary School
  • Skelmersdale, Lancashire
  • 2024

Ed Vickerman,

Winner, the Award for Outstanding New Teacher of the Year, 2009

  • 2024

Maria Gallagher

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Ashmount School
  • Loughborough, Leicestershire
  • 2024

Jill Stevens

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Collingbourne CofE Primary School
  • Marlborough, Wiltshire
  • 2024

Richard Brown

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Cricket Green School
  • Mitcham, Surrey
  • 2024

The Isle of Arran Cluster

  • The Award for Impact through Partnership
  • Arran High School
  • Isle Of Arran, North Ayrshire
  • 2024

John Weir

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Hays)
  • Holywell High School / Ysgol Treffynnon
  • Holywell / Treffynnon, Flintshire
  • 2024

Lisa Kelly

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Gateway Academy
  • Tilbury, Essex
  • 2024

Allison Pope

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Cwm Primary School
  • 2024

Adam Higgins

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • The Royal Liberty School
  • Romford, Essex
  • 2024

The Healthcare Team

  • The Award for Outstanding FE Team of the Year
  • City College Plymouth
  • City College Plymouth
  • 2024

Lucy Brotherhood

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Charnwood College
  • Loughborough, Leicestershire
  • 2024

Teresa Roche

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Dronfield Henry Fanshawe School
  • Dronfield, Derbyshire
  • 2024

Abigail Chase

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Bassaleg School
  • Casnewydd, Newport
  • 2024

Gary Craven

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Joseph Leckie Academy
  • Walsall, West Midlands
  • 2024

Mark Morgan

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Nord Anglia Education)
  • Pen Y Dre High School
  • Wales
  • 2024

Over The Rainbow Day Nursery

  • The Award for Early Years Team of the Year, (sponsored by the Department for Education)
  • Over The Rainbow Day Nursery
  • Romford, Essex
  • 2024

Sukhbir Farar

  • The Award for Lifetime Achievement, (sponsored by the Department for Education)
  • Hamstead Hall Academy
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

David Seddon

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Baxter College
  • KIDDERMINSTER, WORCESTERSHIRE
  • 2024

The Sports Department

  • The Award for FE Team of the Year
  • Wigan and Leigh College
  • Wigan, Lancashire
  • 2024

Stacey Evans

  • Excellence in Special Needs Education
  • Oak Trees Multi Academy Trust
  • Wirral, Merseyside
  • 2024

Alperton Community School

  • The Award for Making a Difference – Secondary School of the Year, (sponsored by PiXL)
  • Alperton Community School
  • Wembley, Middlesex
  • 2024

Paul Drew

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Beacon Primary School
  • Walsall, West Midlands
  • 2024

Tracey Horne

  • The Award for Special Needs Teacher of the Year
  • Manor High School
  • SALE, CHESHIRE
  • 2024

James Poynter

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Clacton County High School
  • Clacton-on-Sea, Essex
  • 2024

Arthur Bugler Primary School

  • The Award for Making a Difference - Primary School of the Year
  • Arthur Bugler Primary School
  • Stanford-Le-Hope, Essex
  • 2024

Maggie Rose

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Timberley Academy
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

Helen Stott

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School (sponsored by Hays)
  • Allerton CE Primary School
  • Leeds, West Yorkshire
  • 2024

Mia Bano

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Arden Primary School
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

Keith Berry

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Park Community Academy
  • Blackpool, Lancashire
  • 2024

Rachel Glasgow

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Monkton Senior School
  • Bath, Somerset
  • 2024

Romayne Charles

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Higham Lane School
  • Nuneaton, Warwickshire
  • 2024

Natalie Poornomansy

  • Teacher of the Year in a Primary School
  • Woodlands Primary School
  • Doncaster, South Yorkshire
  • 2024

Aimee Jackson

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • Henshaws Specialist College
  • Harrogate, North Yorkshire
  • 2024

Joshua Freeland

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • New City Primary School
  • London
  • 2024

Ryan Gardiner

  • The Award for Unsung Hero
  • Howden School
  • Goole, East Yorkshire
  • 2024

Bavaani Nanthabalan

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Netley Primary School & Centre for Autism
  • London
  • 2024

Hordle Primary School Team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • Hordle Primary School
  • Near Lymington, Hampshire
  • 2024

David Jenkins

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary/Secondary School
  • Ysgol ty Coch
  • Tonteg, Cardiff
  • 2024

John Burgess, Northfield School & Sports College

  • 2024

Deb Thomas

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Exeter Deaf Academy
  • Exeter, Devon
  • 2024

Rob Williams

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Malton School
  • Malton, North Yorkshire
  • 2024

Jack Andrews

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year, (sponsored by the Department for Education)
  • Middlestown Primary Academy
  • Wakefield, West Yorkshire
  • 2024

Stacey Harris

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Coed Eva Primary
  • Cwmbran
  • 2024

Creative Industries Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • Northern Regional College
  • Co. Antrim, Northern Ireland
  • 2024

The Performing Arts Team, Gower College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Gower College Swansea
  • Swansea, Wales
  • 2024

James Havbro

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Ark Blacklands Primary Academy
  • HASTINGS, SUSSEX
  • 2024

Sheila Edgar

  • The Award for Lifetime Achievement
  • The Elizabethan Academy
  • Retford, Nottinghamshire
  • 2024

Steph Lee-Vae

  • The Award for FE Lecturer of the Year (sponsored by the Department for Education)
  • The Bedford College Group
  • Bedford, Bedfordshire
  • 2024

Caroline Duffy

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Mercy Primary School
  • Belfast, Northern Ireland
  • 2024

James Brookes, Sherburn High School

  • 2024

Diamond Wood Community Academy

  • The Award for Making a Difference: Primary School of the Year
  • Diamond Wood Community Academy
  • Dewsbury, West Yorkshire
  • 2024

Rob Williams

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Malton School
  • Malton, North Yorkshire
  • 2024

School Team, Moat House

  • 2024

Leanne Griffiths

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • The Morley Academy
  • Leeds, West Yorkshire
  • 2024

Jerry Nightingale

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Weston College
  • WESTON SUPER MARE, NORTH SOMERSET
  • 2024

Philip Barlow

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Chantlers Primary School
  • Bury, Lancashire
  • 2024

The CORE Education Trust – Echo Eternal Project, Birmingham, West Midlands

  • The Award for Impact through Partnership
  • The CORE Education Trust - Echo Eternal Project
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

The Teaching and Learning Team, Churchill Community College

  • 2024

Rob Plumbly

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Swallowfield Lower School
  • Milton Keynes, Bedfordshire
  • 2024

Navroop Mehat

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Wexham Court Primary School
  • Slough, Berkshire
  • 2024

John Croxon

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Lea Forest Primary Academy
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

Patrice Gonzales

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Harris Academy Orpington
  • Orpington, London
  • 2024

Courtney Hosp

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Fulham Cross Girls' School and Language College
  • Fulham, London
  • 2024

Anne Lasbrey

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Hawthorn Park Community Primary School
  • HOUGHTON REGIS, BEDFORDSHIRE
  • 2024

Simon Bayliss

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Oxford Spires Academy
  • OXFORDSHIRE
  • 2024

Caitlin Hayward

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Nord Anglia Education)
  • The Hertfordshire & Essex High School and Science College
  • Bishop's Stortford, Hertfordshire
  • 2024

Hospitality and Catering Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • London South East Colleges
  • Bromley, Kent
  • 2024

Bruce Goddard

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Highlands School
  • London
  • 2024

Lisa Vyas

  • The Award for Head Teacher of the year in a Primary School
  • Green End Primary School
  • Burnage, Manchester
  • 2024

Beth Raggett

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St Hilda's C of E Primary School
  • Trafford, Lancashire
  • 2024

Andrea Rosewell

  • Headteacher of the Year in a Primary School
  • Braintcroft E-Act Primary Academy
  • Cricklewood, Brent
  • 2024

Jemma Sherwood

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Haybridge High School and Sixth Form
  • HAGLEY, WORCESTERSHIRE
  • 2024

Sheona Allen

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Caledonia Primary
  • Glasgow, Scotland
  • 2024

Wymondham College

  • The Award for Making a Difference - Secondary School of the Year
  • Wymondham College
  • Wymondham, Norfolk
  • 2024

East Plean Primary School

  • The Award for Making a Difference - Primary School of the Year
  • East Plean Primary School
  • Scotland
  • 2024

The Woodland Nursery

  • The Award for Early Years Team of the Year
  • The Woodland Nursery
  • Blackheath, London
  • 2024

Hardial Hayer

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • The Radclyffe School
  • Oldham, Lancashire
  • 2024

Hayley Francis, ARK Oval Primary Academy

  • 2024

Michael Butcher

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Pembrokeshire College
  • Haverford West, Pembrokeshire
  • 2024

Alasdair Williams

  • Teacher of the Year in a Primary School
  • Ernesettle Community School
  • Plymouth, Devon
  • 2024

Robyn Hastings

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Heber Primary School
  • London
  • 2024

Zoe Leyland

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Summerseat Methodist Primary School
  • Bury, Lancashire
  • 2024

Danny Johnson, Millbrook Primary School

  • 2024

Alva Academy

  • The Award for Making a Difference - Secondary School of the Year
  • Alva Academy
  • Alva
  • 2024

SERC Engineering Team

  • FE Team of the Year
  • South Eastern Regional College (Bangor)
  • Bangor, North Wales
  • 2024

Nicola Fredrickson

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St Helen's Primary School
  • Sandfields, Swansea
  • 2024

Jakki Rogers

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Christ Church Primary School
  • LAMBETH, LONDON
  • 2024

Matt Smith, Meadowbrook Primary School

  • 2024

Claire Adshead

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Thames View Primary School
  • London, Middlesex
  • 2024

Nicola Whiston

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Ormiston Horizon Academy
  • Stoke on Trent, Staffordshire
  • 2024

Janet Macleod

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Sawston Village College
  • Sawston, Cambridgeshire
  • 2024

Robert Bell

  • Excellence in Special Needs Education
  • Consilium Evolve
  • Sunderland, Tyne and Wear
  • 2024

Susan Treacy

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Ysgol Dyffryn Taf
  • Carmarthernshire, Wales
  • 2024

Netherburn Primary School

  • The Award for Making a Difference - Primary School of the Year
  • Netherburn Primary School
  • Netherburn, Larkhall
  • 2024

Alan Strachan, Churchill Community College

  • 2024

Staff Team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • The Rowans AP Academy
  • Chatham, Kent
  • 2024

John Ziltener, The Farnley Academy

  • 2024

Lee McCue

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Madeley High School
  • Crewe, Staffordshire
  • 2024

Carlton Bolling College

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • Delph Side Community Primary School
  • Skelmersdale, Lancashire
  • 2024

Grainne McLaughlin

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Hays)
  • The Gateway Academy
  • Grays, Essex
  • 2024

Diane Martin

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St Anne's Church Academy
  • Weston-super-Mare
  • 2024

Caroline Hoddinott

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Haybridge High School and Sixth Form
  • HAGLEY, WORCESTERSHIRE
  • 2024