Watch the moment Matthew King from Trinity St Peter's Primary School in Liverpool was surprised by Buffy the Vampire Slayer star Sarah Michelle-Gellar live on BBC's The One Show for winning the award for Teacher of the Year in a Primary School.

Could it be your school in 2024?

We know the North West is full of incredible educators who make a real difference to the lives of their pupils, and we would love to hear more about them. The Pearson National Teaching Awards 2024 are now open for entry, with 16 team and individual categories covering early years, schools and colleges. It’s free to enter and everyone who is nominated receives a certificate of recognition.

Education communities across the UK are recognised through our annual televised celebrations and prestigious awards ceremony. Enter now and you will be eligible for exclusive early bird offers, including feedback on your entry AND the chance to win 2 tickets to one of the 2024 celebratory events to meet and network with fellow educators.

  • Being nominated has a huge impact, not just on the winner, but on the wider community.
  • Award recognition can elevate your school’s reputation and increase opportunities to share good practice.
  • 16 individual and team categories covering early years, schools, and FE.

We are here to help so if you have any questions, please do not hesitate to contact us or book a call and who knows – we might just be surprising your school or college this time next year!

John Ziltener, The Farnley Academy

  • 2024

Ray Woodward, Swanland Primary School Academy Trust

  • 2024

Margaret Wilson, The King John School

  • 2024

James Willis, Netherfield Primary School

  • 2024

Scott Wieprecht, Saltash.net Community School

  • 2024

Jane Westlake, Kilgarth School

  • 2024

Claire Warlow, Tre Uchaf Primary School

  • 2024

Suzanne Walton, Whitehill Junior School

  • 2024

Andy Waite, Exeter College

  • 2024

Steve Trubacik, Ringwood School

  • 2024

Alan Strachan, Churchill Community College

  • 2024

Matt Smith, Meadowbrook Primary School

  • 2024

Colin Seddon, City College Plymouth

  • 2024

Corrine Scandling, Kirklees College

  • 2024

Peter Rowland, Severn Vale School

  • 2024

Sue Richardson, The Jo Richardson Community School

  • 2024

Helen Pullin, Kilgarth School

  • 2024

Kerry Poole, Wolverley CE Secondary School

  • 2024

Suzy Pett, Surbiton High School

  • 2024

Michael Patient, Tollgate Primary School

  • 2024

Gavin Molloy, St Marys College

  • 2024

Jacob-Nicholas Mitchell, Church Hill Primary School

  • 2024

Paul Miles, Coleg Cambria

  • 2024

Michael Mckeever, The Trinity School

  • 2024

Carys Macey, Richmond School

  • 2024

Laura Lane, Baxter College

  • 2024

Hawa Bibi Lahern OBE, Spring Grove Primary School

  • 2024

Carly Jones, The Purbeck School

  • 2024

Danny Johnson, Millbrook Primary School

  • 2024

Andy Hodgkinson, The Sweyne Park School

  • 2024

Sandra Stellon, Sandringham School

  • 2024

Allen Heard, Ysgol Bryn Elian

  • 2024

Alice Hedges, The Blackpool Sixth Form College

  • 2024

Colin Hegarty, Preston Manor School

  • 2024

Kamal Hanif OBE, Waverley School

  • 2024

Tanya Gardener, Weston College

  • 2024

Hayley Francis, ARK Oval Primary Academy

  • 2024

Michelle Fennell, Clapton Girls’ Academy

  • 2024

Iraj Felfeli, Alexandra Park School

  • 2024

Sister Hannah Dwyer, Larmenier and Sacred Heart Catholic Primary School

  • 2024

Ruth Dixon, Hayward’s Primary School

  • 2024

Jack Costello, Richmond Park Academy

  • 2024

John Burgess, Northfield School & Sports College

  • 2024

Andrew Brown, West View Primary School

  • 2024

James Brookes, Sherburn High School

  • 2024

Danny Breen, Bowland High School

  • 2024

Benedick Ashmore-Short, Hamford Primary Academy

  • 2024

John Andrews, Featherstone High School

  • 2024

Joe Abdulgani, Weston College

  • 2024

School Team, Moat House

  • 2024

The Engineering Team, Coleg Y Cymoedd

  • 2024

School Team, Kilgarth School

  • 2024

The Arts Faculty, Sandringham School

  • 2024

Hospitality and Catering Team, Selby College

  • 2024

The Teaching and Learning Team, Churchill Community College

  • 2024

The Skills for Learning Team, The King’s School

  • 2024

Sharon Wilson

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Children’s Support Service
  • BASILDON, ESSEX
  • 2024

Nicola Turner

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Glenthorne Primary School
  • WALSALL, WEST MIDLANDS
  • 2024

Drew Thomson

  • The Award for Science Teacher of the Year
  • Rickmansworth School
  • RICKMANSWORTH, HERTFORDSHIRE
  • 2024

Jolene Swan

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Brightlingsea Junior School
  • COLCHESTER, ESSEX
  • 2024

Darren Storrer

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Hull College
  • EAST YORKSHIRE
  • 2024

Jayne Southwell

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Marling School
  • STROUD, GLOUCESTERSHIRE
  • 2024

Irene Smith

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Bell’s Brae Primary School
  • LERWICK, SHETLAND
  • 2024

Mick Simpson

  • The Award for Science Teacher of the Year
  • Kilgarth School
  • BIRKENHEAD, WIRRAL
  • 2024

Helen Simmons

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Bishop Ramsey C of E School
  • RUISLIP, MIDDLESEX
  • 2024

Jemma Sherwood

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Haybridge High School and Sixth Form
  • HAGLEY, WORCESTERSHIRE
  • 2024

The Staff Team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • Reach Pupil Referral Unit
  • STOKE-ON-TRENT, STAFFORDSHIRE
  • 2024

David Seddon

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Baxter College
  • KIDDERMINSTER, WORCESTERSHIRE
  • 2024

Jacky Scott

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Weald Community Primary School
  • SEVENOAKS, KENT
  • 2024

Ann Saward

  • The Award for Special Needs Teacher of the Year
  • Hospital and Home Education Learning Centre
  • ST. ANNS, NOTTINGHAM
  • 2024

Joanna Ross

  • The Award for Special Needs Teacher of the Year
  • Richard Cloudsely School
  • ISLINGTON, LONDON
  • 2024

Jakki Rogers

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Christ Church Primary School
  • LAMBETH, LONDON
  • 2024

Annie May Roberts

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Pool Academy
  • REDRUTH CORNWALL
  • 2024

Fiona Prophet

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Tadworth Primary School
  • SURREY
  • 2024

José Picardo

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Surbiton High School
  • KINGSTON, SURREY
  • 2024

The Pastoral Care Team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • Limes College
  • SUTTON, SURREY
  • 2024

Rory Lees-Oakes

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Warrington Collegiate
  • CHESHIRE
  • 2024

Jerry Nightingale

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Weston College
  • WESTON SUPER MARE, NORTH SOMERSET
  • 2024

Emma Murtagh

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • St Oswald’s C of E Primary School
  • LIVERPOOL, MERSEYSIDE
  • 2024

Ian Meikle

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St Laurence’s CE Primary School
  • COVENTRY, WEST MIDLANDS
  • 2024

Mairi McFarlane

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Kings Oak Primary School
  • GREENOCK, PAISLEY
  • 2024

Christopher Mattley

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • William Farr C of E Comprehensive School
  • LINCOLN
  • 2024

Andy Marshall

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Sir John Deane’s College
  • NORTHWICH, CHESHIRE
  • 2024

Dinah MacManus

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Holy Family Primary School
  • COUNTY ANTRIM, BELFAST
  • 2024

Abigail Ludlow

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Pool Academy
  • REDRUTH, CORNWALL
  • 2024

Anne Lasbrey

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Hawthorn Park Community Primary School
  • HOUGHTON REGIS, BEDFORDSHIRE
  • 2024

Sarah Imbush

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Southend High School for Girls
  • ESSEX
  • 2024

Anne Hutchison

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Carmyle Primary School
  • GLASGOW
  • 2024

Robert Hoyle

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Walsall College
  • STAFFORDSHIRE
  • 2024

Alexandra Holmes

  • The Award for Science Teacher of the Year
  • Davison CE High School for Girls
  • WORTHING, WEST SUSSEX
  • 2024

Caroline Hoddinott

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Haybridge High School and Sixth Form
  • HAGLEY, WORCESTERSHIRE
  • 2024

The Healthcare Team

  • The Award for Outstanding FE Team of the Year
  • City College Plymouth
  • City College Plymouth
  • 2024

James Havbro

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Ark Blacklands Primary Academy
  • HASTINGS, SUSSEX
  • 2024

Kathy Harwood

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Hospital and Home Education Learning Centre
  • NOTTINGHAM
  • 2024

Rosie Hancock

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Morecambe Bay Community Primary School
  • LANCASHIRE
  • 2024

The Guidance Team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • Churchill Community College
  • WALLSEND, TYNE AND WEAR
  • 2024

David Gould

  • The Award for Lifetime Achievement
  • St Alban’s Academy
  • BIRMINGHAM, WEST MIDLANDS
  • 2024

The English Department

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • West Lakes Academy
  • EGREMONT, CUMBRIA
  • 2024

Early Years Health & Care Team

  • The Award for Outstanding FE Team of the Year
  • Bradford College
  • WEST YORKSHIRE
  • 2024

Fiona Dudley

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • York Steiner School
  • YORKSHIRE
  • 2024

Kirsty Downs

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Alderman Peel High School
  • WELLS-NEXT-THE-SEA, NORFOLK
  • 2024

Miriam Donnan

  • The Award for Special Needs Teacher of the Year
  • Fleming Fulton School
  • BELFAST
  • 2024

Peter Dahlstrom OBE

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Hope School
  • WIGAN, LANCASHIRE
  • 2024

Debbie Clay

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Littlecoates Primary School
  • GRIMSBY, LINCOLNSHIRE
  • 2024

Rebecca Clarke

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • City College Plymouth
  • DEVON
  • 2024

Raymond Chambers

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Uppingham Community College
  • RUTLAND, LEICESTERSHIRE
  • 2024

Richard Camp

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Towcester C of E Primary School
  • NORTHAMPTON
  • 2024

Jennifer Bruce

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Churchill Community College
  • WALLSEND, TYNE AND WEAR
  • 2024

Christopher Brown

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • City College Plymouth
  • DEVON
  • 2024

Lorna Bradford

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Farnley Academy
  • LEEDS, WEST YORKSHIRE
  • 2024

Sean Boyd

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Smith’s Wood Primary Academy
  • BIRMINGHAM, WEST MIDLANDS
  • 2024

Simon Bayliss

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Oxford Spires Academy
  • OXFORDSHIRE
  • 2024

William Bateman

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Pembrokeshire College
  • HAVERFORDWEST, WALES
  • 2024

Joy Ballard

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Willows High School
  • CARDIFF, WALES
  • 2024

David Baldwin

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Churchill Community College
  • WALLSEND, TYNE AND WEAR
  • 2024

Scott Austin

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Weston College
  • WESTON SUPER MARE, NORTH SOMERSET
  • 2024

Sarah Allen

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • St Edward’s School
  • ROMFORD, ESSEX
  • 2024

Caroline Ainsworth

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Stockland C of E Primary Academy
  • HONITON, DEVON
  • 2024

Mike Abel

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Hull College
  • EAST YORKSHIRE
  • 2024

Tracey Horne

  • The Award for Special Needs Teacher of the Year
  • Manor High School
  • SALE, CHESHIRE
  • 2024

Mark Allday

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Sandringham School
  • St Albans, Hertfordshire
  • 2024

Gemma Alldritt

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • RSA Academy
  • Tipton, West Midlands
  • 2024

Sheona Allen

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Caledonia Primary
  • Glasgow, Scotland
  • 2024

Claire Appleton

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Grays Farm Primary School
  • Orpington, Kent
  • 2024

Richard Brown

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Cricket Green School
  • Mitcham, Surrey
  • 2024

Michael Butcher

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Pembrokeshire College
  • Pembrokeshire, Wales
  • 2024

Patricia Carr

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Anchorsholme Academy
  • Thornton Cleveleys, Lancashire
  • 2024

Helena Carter

  • The Award for Outstanding new Teacher of the Year
  • Oxley Park Academy
  • Milton Keynes, Buckinghamshire
  • 2024

The Computing and Games Development Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • The Somerset College
  • Taunton, Devon
  • 2024

Steve Clayson

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • St Mary Redcliffe and Temple School
  • Bristol, Avon
  • 2024

Gary Craven

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Joseph Leckie Academy
  • Walsall, West Midlands
  • 2024

Sharon Crowe

  • New Forest Academy
  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Southampton, Hampshire
  • 2024

Stuart Cullen

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Northern Regional College Ballymoney
  • Ballymoney, Belfast
  • 2024

Charlie Davenport

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Campton Lower school
  • 2024

William Emeny

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Wyvern College
  • Eastleigh, Hampshire
  • 2024

Jane English

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Paignton Community and Sports Academy
  • Paignton, Devon
  • 2024

Patrick Ferguson

  • The Award for Headteacher of the Year in a secondary school
  • Hope Academy
  • Newton-Le-Willows, Merseyside
  • 2024

Rob Hardcastle

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Whitehalls Primary School
  • Northampton, Northamptonshire
  • 2024

Alan Hawthorne

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Saltash Community School
  • Saltash, Cornwall
  • 2024

Hardial Hayer

  • The Award for Headteacher of the Year
  • The Radclyffe School
  • Oldham, Lancashire
  • 2024

Raphael Heath

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • The Royal High School Bath
  • Bath, Avon
  • 2024

Debra Higginson

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Nascot Wood Junior School
  • Watford, Hertfordshire
  • 2024

Hordle Primary School Team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • Hordle Primary School
  • Near Lymington, Hampshire
  • 2024

Hospitality and Catering Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • Eastleigh College
  • Eastleigh, Hampshire
  • 2024

Stephen Hoult Allen

  • The Collett School The Award for Excellence in Special Needs Education
  • The Collett School
  • Hemel Hempstead, Hertfordshire
  • 2024

Claire Langham

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Cantrell Primary and Nursery School
  • Bulwell, Nottingham
  • 2024

Bill Lynn

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Firth Park Academy
  • Sheffield, South Yorkshire
  • 2024

Adnan Mahmoud

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Barking and Dagenham college
  • Romford, Essex
  • 2024

Pat McGuckian

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • St Patrick’s High School
  • County Armagh, Northern Ireland
  • 2024

Carol McManus

  • The Award for Lifetime Achievement
  • St Roch's Secondary School
  • Glasgow, Scotland
  • 2024

Matt Middlemore

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Tregoll’s School – An Academy
  • Truro, Cornwall
  • 2024

Richard Middlebrook

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Alsager School
  • Alsager, Nr Stoke on Trent
  • 2024

Mario Monteforte

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Casterton College
  • Great Casterton, Nr Peterborough
  • 2024

Robert Preston

  • The Award for Lifetime Achievement
  • The Misbourne
  • Great Missenden, Buckinghamshire
  • 2024

Richard Ravenhall

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Baxter College
  • Kidderminster, Worcestershire
  • 2024

Marcus Rutland

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Queen Mary's College
  • Basingstoke, Hampshire
  • 2024

Elena Samson

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Featherstone High School
  • Southall, Middlesex
  • 2024

The Science, Technology, Engineering and Maths (STEM) team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • Sandringham School
  • St Albans, Hertfordshire
  • 2024

Emma Stevenson

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Gloucester Hospital Education Services
  • 2024

Tony Taylor

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Morley Primary School
  • Ilkeston, Derbyshire
  • 2024

Debbie Thomasson

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Bishop Perowne Church Of England College
  • Worcester, Worcestershire
  • 2024

Deb Thomas

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Exeter Deaf Academy
  • Exeter, Devon
  • 2024

Nathan Tills

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Stoke Damerel Community College
  • Plymouth, Devon
  • 2024

Danielle Timmons

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Saint Vincent Primary School
  • East Kilbride, Scotland
  • 2024

Neil Tobin

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Northampton College
  • Northampton, Northamptonshire
  • 2024

Laura Townsend

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Clacton County High School
  • Clacton, Essex
  • 2024

Anna Turrell

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Parkside Community School
  • Chesterfield, Derbyshire
  • 2024

Travel and Tourism Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • Bridgend College
  • Bridgend, South Wales
  • 2024

Jashu Vekaria

  • The Award for Head Teacher in a Primary School
  • Uxendon Manor Primary School
  • Kenton, Greater London
  • 2024

Lisa Vyas

  • The Award for Head Teacher of the year in a Primary School
  • Green End Primary School
  • Burnage, Manchester
  • 2024

Sinead Walsh

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Holy Spirit Catholic Primary School
  • St Helen's, Cheshire
  • 2024

Mike Whittingham

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Haywood Academy
  • Stoke on Trent, Staffordshire
  • 2024

Hardial Hayer

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • The Radclyffe School
  • Oldham, Lancashire
  • 2024

Richard Brown

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Cricket Green School
  • Mitcham, Surrey
  • 2024

Michael Butcher

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Pembrokeshire College
  • Haverford West, Pembrokeshire
  • 2024

Patsy Carr

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Anchorsholme Academy
  • Thornton Clevelys, Lancashire
  • 2024

Helena Carter

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Oxley Park Academy
  • Milton Keynes, Buckinghamshire
  • 2024

William Emeny

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Wyvern College
  • Eastleigh, Hampshire
  • 2024

Jane English

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Paignton Community and Sports Academy
  • Paignton, Devon
  • 2024

Matt Middlemore

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Tregolls School - An Academy
  • Truro, Cornwall
  • 2024

The Science, Technology, Engineering and Maths (STEM) team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • Sandringham School
  • St Albans, Hertfordshire
  • 2024

Jashu Vekaria

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Uxendon Manor Primary School
  • Kenton, Greater London
  • 2024

Catering & Hospitality

  • The Award for FE Lecturer or Team of the Year
  • Redbridge College (Now New City College Redbridge)
  • Romford, Essex
  • 2024

Adam Parkhouse

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Cantley Primary School
  • Norwich, Norfolk
  • 2024

Ashley La Grange

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Rickmansworth School
  • Rickmansworth, Hertfordshire
  • 2024

Charlie Hammond

  • The Award for Outstanding Use of Technology, supported by Google
  • Coleg Sir Gar
  • Llanelli, Wales
  • 2024

Ceri Hamer

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Trumacar Nursery and Community Primary School
  • Heysham, Lancaster
  • 2024

Christine Miller

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Melling Primary School
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Christine Williams

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Childwell Sports and Science Academy
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Creative Industries Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • Northern Regional College
  • Co. Antrim, Northern Ireland
  • 2024

Daniel Corrigan

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Radclyffe School
  • Oldham, Lancashire
  • 2024

Daniel Simpson

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • St Matthew Academy
  • Blackheath, London
  • 2024

Darren Morgan

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Kings Road Primary School
  • Stretford, Manchester
  • 2024

David Duncan

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Rossendale School
  • Ramsbottom, Lancashire
  • 2024

Eamon Connolly

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • St. Thomas the Apostle College
  • London
  • 2024

Edna Reilly

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Ursuline Academy Ilford
  • Ilford, Essex
  • 2024

ESOL Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • Leeds City College
  • Leeds, West Yorkshire
  • 2024

Faye Facer

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Meadow Primary School
  • Balsham, Cambridgeshire
  • 2024

Gareth Price

  • The Award for Outstanding Use of Technology, supported by Google
  • Pen Y Dre High School
  • Merthyr Tydfil
  • 2024

Gemma Dunne

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Wood Green Academy
  • Wednesbury, West Midlands
  • 2024

Hayley Townsend

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St. Paul's Catholic School
  • Thames Ditton, Surrey
  • 2024

Jeanette Baker

  • The Awards for Excellence in Special Needs Education
  • Delves Infant and Nursery School
  • Walsall, West Midlands
  • 2024

Jo Payne

  • The Award for Outstanding Use of Technology, supported by Google
  • Vale School
  • Worthing, West Sussex
  • 2024

Johnny Lee

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Red Oak Primary School
  • Lowestoft, Suffolk
  • 2024

Josie Hodges

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Brooklands Primary School
  • Long Eaton, Nottingham
  • 2024

Karen Hammond

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Ravens Academy
  • Clacton on Sea, Essex
  • 2024

Karen Hefford

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Twynham School
  • Christchurch, Dorset
  • 2024

Kelly Armstrong

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Field Court Junior Academy
  • Gloucester, Gloucestershire
  • 2024

Laura McCloskey

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Sperrin College
  • Magherafelt, Co. Londonderry
  • 2024

Lisa Rees-Renshaw

  • The Award for Outstanding Use of Technology, supported by Google
  • Ysgol Deri
  • Vale of Glamorgan, Wales
  • 2024

Lorraine Clarke

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Ark Blacklands Primary Academy
  • Hastings, East Sussex
  • 2024

Lorraine Pemberton

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Great Bentley Primary Schools
  • Colchester, Essex
  • 2024

Louise Cramp

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Rickmansworth School
  • Rickmansworth, Hertfordshire
  • 2024

Luisa Martin-Thomas

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Tonypandy Community College
  • Tonypandy, South Wales
  • 2024

Lynn Green

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Fulwell Infant School Academy
  • Sunderland, Tyne and Wear
  • 2024

Lynsey Wangiel

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Deighton Primary School
  • Tredegar, Wales
  • 2024

Maire Thompson

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Malone College
  • Belfast
  • 2024

Mark Deehan

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Sacred Heart College
  • Omagh
  • 2024

Mark Thomas

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Parish CE Primary School
  • St Helens, Merseyside
  • 2024

Mark Thompson

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • St. Helen's Primary School
  • Swansea, Wales
  • 2024

Mathematics Team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • Casterton College
  • Casterton, Rutland
  • 2024

Matthew Hudson

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Oaklands Primary School
  • Welwyn, Hertfordshire
  • 2024

Melanie Poyda

  • The Award for Outstanding Use of Technology, supported by Google
  • Kennet School
  • Thatcham, Berkshire
  • 2024

Michael Grant

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • New Rickstones Academy
  • Witham, Essex
  • 2024

Michelle Garton

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Wyndham Primary Academy
  • Derby, Derbyshire
  • 2024

Nathan Keeble

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Aberdare Community School
  • Aberdare
  • 2024

Nicol Winfield

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Wyndham Primary Academy
  • der
  • 2024

Pauline Astle

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Streetly Academy
  • Sutton Coldfield, West Midlands
  • 2024

Preetmal Poonith

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Barnhill Community High School
  • Hayes, Middlesex
  • 2024

Raza Siddique

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Leeds City College
  • Leeds, West Yorkshire
  • 2024

Rianne Hughes

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • York College
  • York, North Yorkshire
  • 2024

Rohit Naik

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Hope School
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Shane Guildford

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • South Cheshire College
  • Crewe, Cheshire
  • 2024

Sharon Downes

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Puddletown First School
  • Dorchester, Dorset
  • 2024

Sue Jay

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Queen Elizabeth II Silver Jubilee School
  • Horsham, West Sussex
  • 2024

Susan Treacy

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Ysgol Dyffryn Taf
  • Carmarthernshire, Wales
  • 2024

Staff Team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • The Rowans AP Academy
  • Chatham, Kent
  • 2024

The Senior Leadership Team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • St. Thomas More's Primary School
  • Colchester, Essex
  • 2024

Máire Thompson, Malone College

  • 2024

Andy Hodgkinson, Sweyne Park School

  • 2024

Sue Jay, Queen Elizabeth II Silver Jubilee School

  • 2024

The Staff Team, The Rowans AP Academy

  • 2024

Raphael Heath, The Royal High School Bath

  • 2024

Nathan Tills, Stoke Damerel Community College

  • 2024

Simon Bayliss, Oxford Spires Academy

  • 2024

Mark Thomas, Parish C.E. Primary School

  • 2024

In the winners’ own words…

  • 2024

Benedick Ashmore-Short

Winner, Headteacher of the Year in a Primary School, 2014

  • 2024

Tony Maxwell

Winner, the Award for Lifetime Achievement, 2003

  • 2024

Andy Bell

Winner, Teacher of the Year in a Primary School, 2007

  • 2024

Hardial Hayer

Winner, Headteacher of the Year in a Secondary School, 2016

  • 2024

Claire Davidson

Winner, The Award for School and Community Involvement, 2004

  • 2024

Anne Bull

Winner, Headteacher of the Year in a Primary School, 2012

  • 2024

Christine Finnegan

Winner, Outstanding New Teacher, 2005

  • 2024

Clare Baldwin

Winner, Teaching Assistant Of The Year, 2013

  • 2024

David Waugh

Winner, Best New Teacher in a Secondary School, 1999

  • 2024

Phil Beadle

Winner, Teacher of the Year in a Secondary School, 2004

  • 2024

Stephen Cabrera

Winner, Teaching Award for Enterprise, 2006 

  • 2024

Tracy Stone

Winner, the Headteacher Of The Year In A Primary School, 2006

  • 2024

Shaun Jukes

Winner, the Headteacher of the Year in a Secondary School, 2013

  • 2024

Jerry Nightingale,

Winner, FE Lecturer of the Year, 2015

  • 2024

Richard Brown,

Winner, the Award for Excellence in Special Needs Education, 2016

  • 2024

Jashu Vekaria,

Winner, the Award for Teacher of the Year in a Primary School, 2016

  • 2024

Ingrid Spencer,

Winner, the Award for Outstanding New Teacher of the Year, 2001

  • 2024

Dan Buckley,

Winner of the Award for the Most Creative Use Of ICT, 2003

  • 2024

Kelly Wood,

Winner, the Award for Outstanding New Teacher of the Year, 2010

  • 2024

David Bonnington,

Winner, The Award For Teaching Assistant Of The Year, 2012

  • 2024

David Bennett,

Winner, the Award for Teacher of the Year in a Secondary School, 2001

  • 2024

David Miller,

Winner, the Award for Teacher of the Year in a Secondary School, 2008

  • 2024

Ed Vickerman,

Winner, the Award for Outstanding New Teacher of the Year, 2009

  • 2024

Jonathan Shields,

Winner, the Award for Teacher of the Year in a Secondary School, 2010

  • 2024

Sue Jay

Winner, the Award for Excellence in Special Needs Education, 2017

  • 2024

Bethany Barnsley

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • Devonshire Infant & Junior Academies
  • Smethwick, West Midlands
  • 2024

Dawn Broom

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • Fir Vale School Academy Trust
  • Sheffield, South Yorkshire
  • 2024

Laura McDonald

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Hillcrest Early Years Academy
  • Gainsborough, Lincolnshire
  • 2024

Aimee Jackson

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • Henshaws Specialist College
  • Harrogate, North Yorkshire
  • 2024

Mark Lambert

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • South Tyneside College (Tyne Coast College)
  • South Shields
  • 2024

Marie Watson

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • The Royal School for the Deaf
  • Derby, Derbyshire
  • 2024

Joe Cornmell

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • LIPA Sixth Form College
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Charmaine Hale-Lynch

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Weston College
  • Weston-super-Mare, Somerset
  • 2024

Paul Oatham

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • The College of Haringey, Enfield & North East London
  • London
  • 2024

Jonathan Wharton

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Sunderland College
  • Sunderland
  • 2024

The Essential Skills Team, Belfast Metropolitan College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Belfast Metropolitan College
  • Belfast, Northern Ireland
  • 2024

The Performing Arts Team, Gower College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Gower College Swansea
  • Swansea, Wales
  • 2024

Education, Leisure and Wellbeing Teaching Team, Leyton Sixth Form College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Leyton Sixth Form College
  • London
  • 2024

Paul Drew

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Beacon Primary School
  • Walsall, West Midlands
  • 2024

Chris Flathers

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • The Gold Star Federation – Goldbeaters & The Orion Primary Schools Edgware, London
  • Edgware, London
  • 2024

Nin Matharu

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • King’s Hill Primary School
  • Darlaston, West Midlands
  • 2024

Jane Nolan

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Ormiston South Parade Academy
  • Grimsby, Lincolnshire
  • 2024

Maggie Rose

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Timberley Academy
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

Margaret Sheddon

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Springside Primary School
  • North AYrshire, Scotland
  • 2024

Tracy Swinburne

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Jerry Clay Academy
  • Wakefield, West Yorkshire
  • 2024

Ben Antell

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Glenmoor and Winton Academies
  • Bournemouth, Dorset
  • 2024

Andrea English

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • The Oaks Secondary School
  • Spennymoor, County Durham
  • 2024

Leanne Griffiths

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • The Morley Academy
  • Leeds, West Yorkshire
  • 2024

Ron Searle

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • The Warwick School
  • Redhill, Surrey
  • 2024

Janet Waldron

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Pontarddulais Comprehensive School
  • Swansea, Wales
  • 2024

Janis Burdin

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Moss Side Primary School
  • Leyland, Lancashire
  • 2024

Valerie Dunsford

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Sheffield High School for Girls
  • Sheffield, South Yorkshire
  • 2024

Gillian Edge

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Killinghall Primary School
  • Bradford, West Yorkshire
  • 2024

Bruce Goddard

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Highlands School
  • London
  • 2024

Mairi Levack

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Sgoil Bhaile a’Mhanaic
  • Western Isles, Scotland
  • 2024

Janet Macleod

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Sawston Village College
  • Sawston, Cambridgeshire
  • 2024

Jennifer Sims

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Saffron Walden County High School
  • Saffron Walden, Essex
  • 2024

Lisa Buckley

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Lakeside School
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Charlotte Grace

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Outwood Academy Shafton
  • Barnsley, South Yorkshire
  • 2024

Cinzia Imbriano

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Green Ridge Academy
  • Aylesbury, Buckinghamshire
  • 2024

Helen Jones

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Flint High School
  • Flint, Wales
  • 2024

Ryan Mallett

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Ormiston Chadwick Academy
  • Widnes, Cheshire
  • 2024

Jane Woo

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Christ's College
  • Finchley, London
  • 2024

Benjamin Adlard Primary School

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Benjamin Adlard Primary School
  • Gainsborough, Lincolnshire
  • 2024

Cambourne Village College

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Cambourne Village School
  • Cambridge, Cambridgeshire
  • 2024

Dixons Trinity Academy

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Dixons Trinity Academy
  • Bradford, West Yorkshire
  • 2024

Fullhurst Community College

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Fullhurst Community College
  • Leicester, Leicestershire
  • 2024

Jo Richardson Community School

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Jo Richardson Community School
  • Dagenham, Essex
  • 2024

Ormiston South Parade Academy

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Ormiston South Parade Academy
  • Grimsby, Lincolnshire
  • 2024

Jane Brown

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Brundall Primary School
  • Brundall, Norfolk
  • 2024

Heather Cooper

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Spire Junior School
  • Chesterfield, Derbyshire
  • 2024

Lorraine Dalton

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Ysgol Esgob Morgan
  • St Asaph, Denbighshire
  • 2024

Caroline Duffy

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Mercy Primary School
  • Belfast, Northern Ireland
  • 2024

Nicola Fredrickson

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St Helen's Primary School
  • Sandfields, Swansea
  • 2024

James Horwood

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Fourfields Primary School
  • Peterborough, Cambridgeshire
  • 2024

Andy Silvester

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Crowmarsh C.E. Primary School
  • Wallingford, Oxfordshire
  • 2024

Jan Wilson

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • The Mount School
  • York, North Yorkshire
  • 2024

Jay Bradley

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Academy of St Francis of Assisi
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Romayne Charles

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Higham Lane School
  • Nuneaton, Warwickshire
  • 2024

Tom Knott

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Totteridge Academy
  • London
  • 2024

Christopher Langmead

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Tor Bridge High School
  • Plymouth, Devon
  • 2024

Ashley Lewis

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Morley Academy
  • Leeds, West Yorkshire
  • 2024

Dale McMorran

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Wymondham College
  • Wymondham, Norfolk
  • 2024

Shalina Patel

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Claremont High School Academy
  • Harrow, Middlesex
  • 2024

Helen Reddy

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Ivybridge Community College
  • Ivybridge, Devon
  • 2024

Chris Smith

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Grange Academy
  • East Ayrshire, Scotland
  • 2024

Victoria Withall

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Elizabethan Academy
  • Retford, Nottinghamshire
  • 2024

Christopher Haywood

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Almondbury Community School
  • Huddersfield, West Yorkshire
  • 2024

James Poynter

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Clacton County High School
  • Clacton-on-Sea, Essex
  • 2024

Amy Westwood

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • New Horizons AP Academy
  • Warrington, Cheshire
  • 2024

Kate Farrell

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Homewood School & Sixth Form Centre
  • Tenterden, Kent
  • 2024

Jamie Frost

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • The Tiffin School
  • Kingston-Upon-Thames, Surrey
  • 2024

Louise Paul

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Ribblesdale High School
  • Clitheroe, Lancashire
  • 2024

Lee Whitmarsh

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Alsager School
  • Alsager, Cheshire
  • 2024

Matt Woodfine

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Hinchingbrooke School
  • Huntingdon, Cambridgeshire
  • 2024

The Welfare and Pastoral Support Services Team, Weston College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Weston College
  • Weston-Super-Mare, Somerset
  • 2024

The Essential Skills Team, Belfast Metropolitan College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Belfast Metroploitan College
  • Belfast, Northern Ireland
  • 2024

James Poynter

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Clacton County High School
  • Clacton-on-Sea, Essex
  • 2024

Andy Silvester

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Crowmarsh Gifford C of E Primary School
  • Wallingford, Oxfordshire
  • 2024

Cinzia Imbriano

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Green Ridge Primary Academy
  • Aylesbury, Buckinghamshire
  • 2024

Romayne Charles

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Higham Lane School
  • Nuneaton, Warwickshire
  • 2024

Janis Burdin

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Moss Side Primary School
  • Leyland, Lancashire
  • 2024

Benjamin Adlard Primary School

  • The Award for School of the Year - Making a Difference
  • Benjamin Adlard Primary School
  • Gainsborough, Lincolnshire
  • 2024

Jo Richardson Community School

  • The Award for School of the Year - Making a Difference
  • Jo Richardson Community School
  • Dagenham, Essex
  • 2024

Jonathan Wharton

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Sunderland College
  • Sunderland
  • 2024

Chris Flathers

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • The Gold Star Federation – Goldbeaters & The Orion Primary Schools Edgware, London
  • Edgware, London
  • 2024

Leanne Griffiths

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • The Morley Academy
  • Leeds, West Yorkshire
  • 2024

Marie Watson

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Royal School for the Deaf in Derby (RSDD)
  • Derby, Derbyshire
  • 2024

Jamie Frost

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Tiffin School
  • Kingston-Upon-Thames, Surrey
  • 2024

Charlotte Grace,

Silver Winner, the Award for Outstanding New Teacher of the Year, 2018

  • 2024

Heather Cooper,

Silver Winner, The Award for Teacher of the Year in a Primary School, 2018

  • 2024

Scott Hayden

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Basingstoke College of Technology
  • Basingstoke, Hampshire
  • 2024

Esam Baboukhan

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • City of Westminster College
  • London
  • 2024

Stephen Sadler

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • East Barnet School
  • Barnet, Hertfordshire
  • 2024

Matt Murphy

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Stone Soup Academy
  • Nottingham, Nottinghamshire
  • 2024

Sharon Bruton

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • The Keys Federation Academy Trust
  • Wigan, Lancashire
  • 2024

Tina Murray

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Barham Primary School
  • Wembley, Middlesex
  • 2024

Teresa Mason

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • High Close School
  • Wokingham, Berkshire
  • 2024

Morag Colley

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Kingsmead Academy
  • Taunton, Somerset
  • 2024

Marie Duffy

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Percy Shurmer Academy
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

Lisa Webb

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Raynsford Academy
  • Henlow, Bedfordshire
  • 2024

Heather Houston

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Belfast Metropolitan College
  • Belfast, Northern Ireland
  • 2024

Brian Banks

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • City College Plymouth
  • Plymouth, Devon
  • 2024

Bina Pawar-Howard

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • City of Westminster College
  • London
  • 2024

Nicola Manning

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • One Sixth Form College
  • Ipswich, Suffolk
  • 2024

Duncan Cameron

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Strode College
  • Street, Somerset
  • 2024

Hospitality and Catering Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • London South East Colleges
  • Bromley, Kent
  • 2024

Sunderland College’s Music Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • City of Sunderland College
  • Sunderland, Wearside
  • 2024

Catering Team, NWSLC

  • The Award for FE Team of the Year
  • North Warwickshire and South Leicestershire College
  • Warwickshire
  • 2024

SERC Science Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • South Eastern Regional College
  • Lisburn, Antrim
  • 2024

Sport, PE & Dance Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • Wyke Sixth Form College
  • Hull, East Yorkshire
  • 2024

Aaron Meredith

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Ernesettle Community School
  • Plymouth, Devon
  • 2024

Claire Robinson

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Holy Evangelists' Primary School
  • Belfast, Northern Ireland
  • 2024

Paul Slater

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Trumacar Nursery and Community Primary School
  • Morecambe, Lancashire
  • 2024

Lynne Fox

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Bramhall High School
  • Stockport, Cheshire
  • 2024

George Croxford

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Royal Wootton Bassett Academy
  • Royal Wootton Bassett, Wiltshire
  • 2024

Sheldon Logue

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • St. Damian's RC Science College
  • Ashton under Lyne, Lancashire
  • 2024

Teresa Roche

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Dronfield Henry Fanshawe School
  • Dronfield, Derbyshire
  • 2024

Keith Berry

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Park Community Academy
  • Blackpool, Lancashire
  • 2024

Frank McCarron

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Stockport Academy
  • Stockport, Cheshire
  • 2024

David Blow

  • The Award for Lifetime Achievement
  • The Ashcombe School
  • Dorking, Surrey
  • 2024

Sharmin Rahman

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Crowmarsh Gifford C of E Primary School
  • Wallingford, Oxfordshire
  • 2024

India Brown

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Fulham Cross Girls' School and Language College
  • Fulham, London
  • 2024

Connor Goulding

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Sacred Heart RC Primary School
  • Westhoughton, Bolton
  • 2024

Natalie Wilsher

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • The Gryphon School
  • Sherborne, Dorset
  • 2024

Francesca Buckland

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • World's End Junior School
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

Kentmere Academy and Nursery

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • Kentmere Academy and Nursery
  • Rochdale, Greater Manchester
  • 2024

Westleigh Methodist Primary School

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • Westleigh Methodist Primary School
  • Leigh, Lancashire
  • 2024

Delph Side Community Primary School

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • Delph Side Community Primary School
  • Skelmersdale, Lancashire
  • 2024

Flakefleet Primary School

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • Flakefleet Primary School
  • Fleetwood, Lancashire
  • 2024

St John’s Primary School

  • The Award for Primary School of the Year: Making a Difference
  • St John's Primary School
  • Newcastle, Tyne and Wear
  • 2024

Clare Mount Specialist Sports College

  • The Award for Secondary School of the Year - Making a Difference
  • Clare Mount Specialist Sports College
  • Wirral, Merseyside
  • 2024

Stockport Academy

  • The Award for Secondary School of the Year - Making a Difference
  • Stockport Academy
  • Stockport, Cheshire
  • 2024

Collette Donnelly

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Lyndhurst Primary School
  • Oldham, Lancashire
  • 2024

Fliss Prior

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Bilsthorpe Flying High Academy
  • Nottingham, Nottinghamshire
  • 2024

Angela Hilton

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Cleves Cross Nursery and Primary School Academy
  • Ferryhill, County Durham,
  • 2024

Rebecca Proctor

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Downham Church of England Primary School
  • Billericay, Essex
  • 2024

Lyn Campbell

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Edwards Hall Primary School
  • Leigh-on-Sea, Essex
  • 2024

Charlotte Bartlam

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Fairmeadows Foundation Primary School
  • Swadlincote, Derbyshire
  • 2024

Jade Herbaut

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Roebuck Academy
  • Stevenage, Hertfordshire
  • 2024

Diane Martin

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St Anne's Church Academy
  • Weston-super-Mare
  • 2024

Siobhan Freeman

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • William Davis Primary School
  • London
  • 2024

Sam Jones

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Hele's School
  • Plymouth, Devon
  • 2024

Sara Sinaguglia

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • St Edwards RC/ C of E School
  • Poole, Dorset
  • 2024

Sarah Brownell

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Beverley High School
  • Beverley, East Riding of Yorkshire
  • 2024

Leah Kemp

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Birtenshaw School
  • Bolton, Lancashire
  • 2024

Courtney Hosp

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Fulham Cross Girls' School and Language College
  • Fulham, London
  • 2024

Claudia Windley

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Greensward Academy
  • Hockley, Essex
  • 2024

Dean Ralph

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • High Close School
  • Wokingham, Berkshire
  • 2024

Ed Le Brun

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Kings College Guildford
  • Guildford, Surrey
  • 2024

Graeme Erickson

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • North Liverpool Academy
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Nicola Whiston

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Ormiston Horizon Academy
  • Stoke on Trent, Staffordshire
  • 2024

Pippa Wadey

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Putney High School
  • London
  • 2024

Simon Gunstone

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Royal Wootton Bassett Academy
  • Royal Wootton Bassett, Wiltshire
  • 2024

Anastasia Nicholls

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Abingdon House School
  • London
  • 2024

Nina Thomas

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Goldsmith Primary Academy
  • Walsall, West Midlands
  • 2024

Jacqueline McQuade

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Regent High School
  • London
  • 2024

Paul McCauley

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Selly Park Girls School
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

Allison Pope

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Cwm Primary School
  • 2024

Lisamaria Purdie

  • Headteacher of the Year in a Primary School
  • St Ninian’s Primary School, Livingston,West Lothian
  • 2024

Ruth Stevenson

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Castlemilk High School
  • Glasgow
  • 2024

Gruff Arfon

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Ysgol Tryfan
  • Bangor, Gwynedd
  • 2024

John McKean

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • St Ninian's High School
  • Kirkintilloch, Glasgow
  • 2024

Rhian Morgan Ellis

  • Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Ysgol Gyfun Cwm Rhondda
  • Cymmer, Porth
  • 2024

Carlton Bolling College

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • Delph Side Community Primary School
  • Skelmersdale, Lancashire
  • 2024

The Senior Management Team, New College Pontefract

  • The Award for FE Team of the Year
  • New College
  • Pontefract, West Yorkshire
  • 2024

Maria Gallagher

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Ashmount School
  • Loughborough, Leicestershire
  • 2024

Michael Wade

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Quilters Infant and Junior Schools
  • Billericay, Essex
  • 2024

Joshua Freeland

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • New City Primary School
  • London
  • 2024

Rebecca Topps

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • St Georges Academy
  • Sleaford, Lincolnshire
  • 2024

Bavaani Nanthabalan

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Netley Primary School & Centre for Autism
  • London
  • 2024

Matt Gauthier

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Samuel Ryder Academy
  • St Albans, Hertfordshire
  • 2024

Sammy Kempner

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Totteridge Academy
  • Barnet, London
  • 2024

Laura Stephens

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Barton Peveril Sixth Form College
  • Eastleigh, Hampshire
  • 2024

Catherine Taylor

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Aspire Federation
  • Wigan, Greater Manchester
  • 2024

Oliver McIntyre

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Hillcrest Shifnal School
  • Shifnal, Shropshire
  • 2024

Dr Paul Phillips CBE

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Weston College
  • Weston-super-Mare, North Somerset
  • 2024

Phil Brooks

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Dudley College of Technology
  • Dudley, West Midlands
  • 2024

Diamond Wood Community Academy

  • The Award for Making a Difference: Primary School of the Year
  • Diamond Wood Community Academy
  • Dewsbury, West Yorkshire
  • 2024

Kerryann Wilson

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Energy Coast UTC
  • Workington, Cumbria
  • 2024

Hazelwood Integrated College

  • The Award for Making a Difference: Secondary School of the Year
  • Hazelwood Integrated College
  • Belfast, Antrim
  • 2024

Kirsty Ralston

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Royal Liberty School
  • Romford, Essex
  • 2024

Ben Whitaker

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Burnley College Sixth Form Centre
  • Burnley, Lancashire
  • 2024

Stefanie Campbell

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • South Eastern Regional College
  • Lisburn, Northern Ireland
  • 2024

Ark John Keats Academy

  • The Award for Making a Difference: Secondary School of the Year
  • Ark John Keats Academy
  • Enfield, London
  • 2024

Ashleigh Sinclair

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Northern Counties School
  • Newcastle, Tyne And Wear
  • 2024