Watch the moment Farhan Adam was surprised live on BBC's The One Show by footballers Trent Alexander Arnold and Emile Heskey for winning the Headteacher of the Year in a Secondary School award.

Could it be your school in 2024?

We know the East Midlands is full of incredible educators who make a real difference to the lives of their pupils, and we would love to hear more about them. The Pearson National Teaching Awards 2024 are now open for entry, with 16 team and individual categories covering early years, schools and colleges. It’s free to enter and everyone who is nominated receives a certificate of recognition.

Education communities across the UK are recognised through our annual televised celebrations and prestigious awards ceremony. Enter now and you will be eligible for exclusive early bird offers, including feedback on your entry AND the chance to win 2 tickets to one of the 2024 celebratory events to meet and network with fellow educators.

  • Being nominated has a huge impact, not just on the winner, but on the wider community.
  • Award recognition can elevate your school’s reputation and increase opportunities to share good practice.
  • 16 individual and team categories covering early years, schools, and FE

We are here to help so if you have any questions, please do not hesitate to contact us or book a call and who knows – we might just be surprising your school or college this time next year!

Meet our former winners from the East Midlands

Aaron Meredith

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Ernesettle Community School
  • Plymouth, Devon
  • 2024

Aashna Jethmalani

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Haileybury Turnford
  • Waltham Cross, Hertfordshire
  • 2024

Abi Hopson

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School, (sponsored by Randstad)
  • St Nicholas Church of England Primary School
  • Templecombe, Somerset
  • 2024

Abigail Chase

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Bassaleg School
  • Casnewydd, Newport
  • 2024

Abigail Ludlow

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Pool Academy
  • REDRUTH, CORNWALL
  • 2024

ACS International Schools Partnerships

  • The Award for Impact through Partnership
  • ACS International Schools
  • Cobham, Surrey
  • 2024

Adam Etherington

  • Unsung Hero
  • Court Fields School
  • Wellington, Somerset
  • 2024

Adam Higgins

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • The Royal Liberty School
  • Romford, Essex
  • 2024

Adam Parkhouse

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Cantley Primary School
  • Norwich, Norfolk
  • 2024

Adnan Mahmoud

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Barking and Dagenham college
  • Romford, Essex
  • 2024

Aimee Jackson

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • Henshaws Specialist College
  • Harrogate, North Yorkshire
  • 2024

Aine McGreeghan

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • South Eastern Regional College
  • Ireland
  • 2024

Aine Mellon

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • St Patricks & St Brigids College
  • County Londonderry
  • 2024

Alan Hawthorne

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Saltash Community School
  • Saltash, Cornwall
  • 2024

Alan Pithie

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Auchmuty High School
  • Glenrothes, Fife
  • 2024

Alan Strachan, Churchill Community College

  • 2024

Alasdair Williams

  • Teacher of the Year in a Primary School
  • Ernesettle Community School
  • Plymouth, Devon
  • 2024

Alex Bramley

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Spire Junior School
  • Chesterfield, Derbyshire
  • 2024

Alex Bramley

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Spire Junior School
  • Chesterfield, Derbyshire
  • 2024

Alex More

  • The Award for Digital Innovator of the Year (sponsored by Nord Anglia Education)
  • Shaftesbury School
  • Shaftesbury, Dorset
  • 2024

Alexandra Holmes

  • The Award for Science Teacher of the Year
  • Davison CE High School for Girls
  • WORTHING, WEST SUSSEX
  • 2024

Alexis Dabee-Saltmarsh

  • FE Lecturer of the Year
  • Blaenau Gwent Learning Zone
  • Gwent, South Wales
  • 2024

Alice Hedges, The Blackpool Sixth Form College

  • 2024

Alice Jones

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Emmbrook Junior School
  • Berkshire
  • 2024

Alice Morphet

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Woodlands Primary School Nursery Class
  • Cheshire
  • 2024

Alisha Senior

  • Teacher of the Year in a Secondary School
  • North Liverpool Academy
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

All Saints CE Primary School

  • The Lockdown Hero Award for Learner and Community Support
  • All Saints CE Primary School
  • Farnworth, Bolton
  • 2024

Allan McFarlane

  • Teaching Assistant of the Year
  • George Pindar School
  • Scarborough, North Yorkshire
  • 2024

Allen Heard, Ysgol Bryn Elian

  • 2024

Allison Pope

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Cwm Primary School
  • 2024

Alloa Community Around the School – Clackmannashire Family Wellbeing Partnership

  • Impact through Partnership
  • Alloa Academy
  • Alloa, Clackmannanshire
  • 2024

Allyson Dobson

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Dalkeith High School
  • Dalkeith
  • 2024

Alperton Community School

  • The Award for Making a Difference – Secondary School of the Year, (sponsored by PiXL)
  • Alperton Community School
  • Wembley, Middlesex
  • 2024

Alva Academy

  • The Award for Making a Difference - Secondary School of the Year
  • Alva Academy
  • Alva
  • 2024

Amanda Pickard

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • South Ayrshire Council
  • Scotland
  • 2024

Amelia Hampton Armstrong

  • Outstanding New Teacher of the Year
  • Eltham College
  • London, Greater London
  • 2024

Amy Earl

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School, (sponsored by Randstad)
  • Newport Primary School
  • Brough, East Yorkshire
  • 2024

Amy King

  • Teacher of the Year in a Secondary School
  • Aureus School
  • Didcot, Oxfordshire
  • 2024

Amy Stimpson

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Meridian High School
  • Surrey
  • 2024

Amy Westwood

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • New Horizons AP Academy
  • Warrington, Cheshire
  • 2024

Ana Sánchez Motos

  • Teacher of the Year in a Secondary School
  • King’s Leadership Academy
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Anastasia Nicholls

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Abingdon House School
  • London
  • 2024

Andrea Arlidge

  • Lifetime Achievement
  • Futura Learning Partnership
  • Bristol
  • 2024

Andrea English

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • The Oaks Secondary School
  • Spennymoor, County Durham
  • 2024

Andrea Rosewell

  • Headteacher of the Year in a Primary School
  • Braintcroft E-Act Primary Academy
  • Cricklewood, Brent
  • 2024

Andrew Brown, West View Primary School

  • 2024

Andrew Hartshorn

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Finham Park 2
  • Coventry, West Midlands
  • 2024

Andrew Kyprianou

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • WMG Academy for Young Engineers
  • Coventry, West Midlands
  • 2024

Andrew O’Neill

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Hays)
  • All Saints Catholic College
  • London
  • 2024

Andrew Sanders

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Moorcroft School
  • Uxbridge, Middlesex
  • 2024

Andy Bell

Winner, Teacher of the Year in a Primary School, 2007

  • 2024

Andy Hodgkinson, Sweyne Park School

  • 2024

Andy Hodgkinson, The Sweyne Park School

  • 2024

Andy Johnson

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Hays)
  • Maiden Erlegh School
  • Reading, Berkshire
  • 2024

Andy Marshall

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Sir John Deane’s College
  • NORTHWICH, CHESHIRE
  • 2024

Andy Rhodes

  • Headteacher of the Year in a Primary School
  • Spring Cottage Primary School
  • Hull, East Yorkshire
  • 2024

Andy Silvester

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Crowmarsh C.E. Primary School
  • Wallingford, Oxfordshire
  • 2024

Andy Silvester

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Crowmarsh Gifford C of E Primary School
  • Wallingford, Oxfordshire
  • 2024

Andy Taylor

  • Lifetime Achievement
  • Brent Knoll School
  • London, Greater London
  • 2024

Andy Waite, Exeter College

  • 2024

Angela Hilton

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Cleves Cross Nursery and Primary School Academy
  • Ferryhill, County Durham,
  • 2024

Angela Williams OBE

  • The Award for Lifetime Achievement (sponsored by the Department for Education)
  • Huddersfield New College
  • Huddersfield, West Yorkshire
  • 2024

Ann Saward

  • The Award for Special Needs Teacher of the Year
  • Hospital and Home Education Learning Centre
  • ST. ANNS, NOTTINGHAM
  • 2024

Ann Webb

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Hays)
  • Ysgol John Bright
  • Llandudno, Conwy
  • 2024

Anna Turrell

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Parkside Community School
  • Chesterfield, Derbyshire
  • 2024

Anne Bull

Winner, Headteacher of the Year in a Primary School, 2012

  • 2024

Anne Hutchison

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Carmyle Primary School
  • GLASGOW
  • 2024

Anne Lasbrey

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Hawthorn Park Community Primary School
  • HOUGHTON REGIS, BEDFORDSHIRE
  • 2024

Annie May Roberts

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Pool Academy
  • REDRUTH CORNWALL
  • 2024

Anthony Fitzpatrick

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Hays)
  • Barnwell School
  • Stevenage, Hertfordshire
  • 2024

Antoinette Hamilton

  • Digital Innovator of the Year
  • Chilmington Green Primary School
  • Ashford, Kent
  • 2024

Arden Primary School

  • The Award for Early Years Team of the Year
  • Arden Primary School
  • West Midlands
  • 2024

Ark John Keats Academy

  • The Award for Making a Difference: Secondary School of the Year
  • Ark John Keats Academy
  • Enfield, London
  • 2024

Arlene Dilloway

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Latton Green Primary Academy
  • Harlow, Essex
  • 2024

Arthur Bugler Primary School

  • The Award for Making a Difference - Primary School of the Year
  • Arthur Bugler Primary School
  • Stanford-Le-Hope, Essex
  • 2024

Ashleigh Sinclair

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Northern Counties School
  • Newcastle, Tyne And Wear
  • 2024

Ashley La Grange

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Rickmansworth School
  • Rickmansworth, Hertfordshire
  • 2024

Ashley Lewis

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Morley Academy
  • Leeds, West Yorkshire
  • 2024

Ayla Zenkic

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Bishop Challoner Catholic College
  • West Midlands
  • 2024

Bavaani Nanthabalan

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Netley Primary School & Centre for Autism
  • London
  • 2024

Bavaani Nanthabalan

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Netley Primary School & Centre for Autism
  • London
  • 2024

Beccy Werrin

  • Teacher of the Year in a Primary School
  • Sir John Heron Primary School
  • London
  • 2024

Becki Lee

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Hopwood Hall College
  • Manchester
  • 2024

Becky McClean

  • Excellence in Special Needs Education
  • Special Steps Ltd
  • Stourport-on-Severn, Worcestershire
  • 2024

Becky Smith

  • The Award for Unsung Hero
  • New College Pontefract
  • West Yorkshire
  • 2024

Ben Antell

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Glenmoor and Winton Academies
  • Bournemouth, Dorset
  • 2024

Ben Rowe

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Chiltern Way Academy
  • Prestwood Campus, Buckinghamshire
  • 2024

Ben Whitaker

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Burnley College Sixth Form Centre
  • Burnley, Lancashire
  • 2024

Benedick Ashmore-Short

Winner, Headteacher of the Year in a Primary School, 2014

  • 2024

Benedick Ashmore-Short, Hamford Primary Academy

  • 2024

Benjamin Adlard Primary School

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Benjamin Adlard Primary School
  • Gainsborough, Lincolnshire
  • 2024

Benjamin Adlard Primary School

  • The Award for School of the Year - Making a Difference
  • Benjamin Adlard Primary School
  • Gainsborough, Lincolnshire
  • 2024

Beth Fuller

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Muirtown Primary School
  • Inverness
  • 2024

Beth Raggett

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St Hilda's C of E Primary School
  • Trafford, Lancashire
  • 2024

Bethany Barnsley

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • Devonshire Infant & Junior Academies
  • Smethwick, West Midlands
  • 2024

Bill Charnley

  • The Award for Unsung Hero
  • St Joseph's RC High School
  • Horwich, Bolton
  • 2024

Bill Lynn

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Firth Park Academy
  • Sheffield, South Yorkshire
  • 2024

Bina Pawar-Howard

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • City of Westminster College
  • London
  • 2024

Blaine Stewart

  • The Lockdown Hero Award for Learner and Community Support
  • Derrygonnelly Primary School
  • Enniskillen, County Fermanagh
  • 2024

Bluebell Federation of Schools Intergenerational Projects

  • Impact Through Partnership
  • Bluebell Federation of Schools
  • Chailey, East Sussex
  • 2024

Braes High School

  • The Award for Making a Difference - Secondary School of the Year
  • Braes High School
  • Scotland
  • 2024

Brian Banks

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • City College Plymouth
  • Plymouth, Devon
  • 2024

Bruce Goddard

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Highlands School
  • London
  • 2024

Caitlin Hayward

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Nord Anglia Education)
  • The Hertfordshire & Essex High School and Science College
  • Bishop's Stortford, Hertfordshire
  • 2024

Calum Coutts

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Riverbrae School
  • Paisley, Renfrewshire
  • 2024

Cambourne Village College

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Cambourne Village School
  • Cambridge, Cambridgeshire
  • 2024

Canolfan Elfed Inclusion Centre

  • The Lockdown Hero Award for Learner and Community Support
  • QEH School
  • Carmarthen, Carmarthernshire
  • 2024

Carina Ancell

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Newham Sixth Form College
  • London
  • 2024

Carla Horton

  • Teaching Assistant of the Year
  • Oakwood Academy
  • Manchester, Lancashire
  • 2024

Carlton Bolling College

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • Delph Side Community Primary School
  • Skelmersdale, Lancashire
  • 2024

Carlton Bolling College

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • Delph Side Community Primary School
  • Skelmersdale, Lancashire
  • 2024

Carly Jones, The Purbeck School

  • 2024

Carol McManus

  • The Award for Lifetime Achievement
  • St Roch's Secondary School
  • Glasgow, Scotland
  • 2024

Caroline Ainsworth

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Stockland C of E Primary Academy
  • HONITON, DEVON
  • 2024

Caroline Duffy

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Mercy Primary School
  • Belfast, Northern Ireland
  • 2024

Caroline Hoddinott

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Haybridge High School and Sixth Form
  • HAGLEY, WORCESTERSHIRE
  • 2024

Carolyn Robson CBE

  • The Award for Lifetime Achievement, (sponsored by the Department for Education)
  • The Mead Educational Trust
  • Leicester, Leicestershire
  • 2024

Carolynn Southcombe

  • The Award for Unsung Hero
  • Cottingham CofE Primary School
  • Market Harborough, Leicestershire
  • 2024

Carrie Green

  • Headteacher of the Year in a Primary School
  • Bramley Park Academy
  • Leeds, West Yorkshire
  • 2024

Carys Macey, Richmond School

  • 2024

Casterton College Rutland

  • The Award for Making a Difference - Secondary School of the Year
  • Casterton College Rutland
  • Stamford, Lincolnshire
  • 2024

Catering & Hospitality

  • The Award for FE Lecturer or Team of the Year
  • Redbridge College (Now New City College Redbridge)
  • Romford, Essex
  • 2024

Catering Team, NWSLC

  • The Award for FE Team of the Year
  • North Warwickshire and South Leicestershire College
  • Warwickshire
  • 2024

Catherine Magee

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St Comgall's Primary School
  • County Antrim
  • 2024

Catherine Taylor

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Aspire Federation
  • Wigan, Greater Manchester
  • 2024

Catherine Taylor

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Aspire Federation
  • Wigan, Greater Manchester
  • 2024

Cathy Bowen

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Nord Anglia Education)
  • Woodkirk Academy
  • Wakefield, West Yorkshire
  • 2024

Catriona Houston

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • St Patrick's College
  • Dungannon, Tyrone
  • 2024

Ceri Hamer

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Trumacar Nursery and Community Primary School
  • Heysham, Lancaster
  • 2024

Chantlers Primary School

  • The Award for Making a Difference - Primary School of the Year
  • Chantlers Primary School
  • Bury, Lancashire
  • 2024

Charlie Davenport

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Campton Lower school
  • 2024

Charlie Hammond

  • The Award for Outstanding Use of Technology, supported by Google
  • Coleg Sir Gar
  • Llanelli, Wales
  • 2024

Charlie Moore

  • FE Lecturer of the Year
  • Blackpool Sixth Form College
  • Blackpool, Lancashire
  • 2024

Charlotte Bartlam

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Fairmeadows Foundation Primary School
  • Swadlincote, Derbyshire
  • 2024

Charlotte Grace

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Outwood Academy Shafton
  • Barnsley, South Yorkshire
  • 2024

Charlotte Grace,

Silver Winner, the Award for Outstanding New Teacher of the Year, 2018

  • 2024

Charmaine Hale-Lynch

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Weston College
  • Weston-super-Mare, Somerset
  • 2024

Charmaine Riley

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School (sponsored by Randstad)
  • Radyr Primary School
  • Cardiff, Wales
  • 2024

Chelsea Castell

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Ernesettle Community School
  • Plymouth, Devon
  • 2024

Cherry Tingle

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Energy Coast UTC
  • Workington, Cumbria
  • 2024

Cheryl Shirley

  • The Award for Digital Innovator of the Year (sponsored by Nord Anglia Education)
  • Cheam Common Junior Academy
  • Worcester Park, Surrey
  • 2024

Chris Fairbairn

  • Headteacher of the Year in a Secondary School
  • The Totteridge Academy
  • London
  • 2024

Chris Flathers

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • The Gold Star Federation – Goldbeaters & The Orion Primary Schools Edgware, London
  • Edgware, London
  • 2024

Chris Flathers

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • The Gold Star Federation – Goldbeaters & The Orion Primary Schools Edgware, London
  • Edgware, London
  • 2024

Chris Smith

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Grange Academy
  • East Ayrshire, Scotland
  • 2024

Christan Upton

  • The Award for Unsung Hero
  • Tarleton Community Primary School
  • Preston, Lancashire
  • 2024

Christian Aspinall

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Eldon Primary School
  • Preston, Lancashire
  • 2024

Christine Finnegan

Winner, Outstanding New Teacher, 2005

  • 2024

Christine Miller

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Melling Primary School
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Christine Williams

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Childwell Sports and Science Academy
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Christopher Brown

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • City College Plymouth
  • DEVON
  • 2024

Christopher Haywood

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Almondbury Community School
  • Huddersfield, West Yorkshire
  • 2024

Christopher Langmead

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Tor Bridge High School
  • Plymouth, Devon
  • 2024

Christopher Mattley

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • William Farr C of E Comprehensive School
  • LINCOLN
  • 2024

Ciara Daley

  • Outstanding New Teacher of the Year
  • Carlton Junior and Infant School
  • Dewsbury, West Yorkshire
  • 2024

Ciara Mulholland

  • Outstanding New Teacher of the Year
  • Saint Patrick’s College
  • Maghera, Derry
  • 2024

Cinzia Imbriano

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Green Ridge Academy
  • Aylesbury, Buckinghamshire
  • 2024

Cinzia Imbriano

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Green Ridge Primary Academy
  • Aylesbury, Buckinghamshire
  • 2024

Claire Adshead

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Thames View Primary School
  • London, Middlesex
  • 2024

Claire Appleton

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Grays Farm Primary School
  • Orpington, Kent
  • 2024

Claire Davidson

Winner, The Award for School and Community Involvement, 2004

  • 2024

Claire Langham

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Cantrell Primary and Nursery School
  • Bulwell, Nottingham
  • 2024

Claire Robinson

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Holy Evangelists' Primary School
  • Belfast, Northern Ireland
  • 2024

Claire Swain

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Halesowen College
  • West Midlands
  • 2024

Claire Warlow, Tre Uchaf Primary School

  • 2024

Clare Baldwin

Winner, Teaching Assistant Of The Year, 2013

  • 2024

Clare Mount Specialist Sports College

  • The Award for Secondary School of the Year - Making a Difference
  • Clare Mount Specialist Sports College
  • Wirral, Merseyside
  • 2024

Claudia Windley

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Greensward Academy
  • Hockley, Essex
  • 2024

Colin Hegarty, Preston Manor School

  • 2024

Colin Seddon, City College Plymouth

  • 2024

Collette Donnelly

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Lyndhurst Primary School
  • Oldham, Lancashire
  • 2024

Connor Goulding

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Sacred Heart RC Primary School
  • Westhoughton, Bolton
  • 2024

Corrine Scandling, Kirklees College

  • 2024

Courtney Hosp

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Fulham Cross Girls' School and Language College
  • Fulham, London
  • 2024

Creative Industries Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • Northern Regional College
  • Co. Antrim, Northern Ireland
  • 2024

Crown Hills Community College

  • The Award for Making a Difference - Secondary School of the Year
  • Crown Hills Community College
  • Leicestershire
  • 2024

Dale McMorran

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Wymondham College
  • Wymondham, Norfolk
  • 2024

Dan Buckley,

Winner of the Award for the Most Creative Use Of ICT, 2003

  • 2024

Daniel Callaghan

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Thorpe Primary School
  • West Yorkshire
  • 2024

Daniel Corrigan

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Radclyffe School
  • Oldham, Lancashire
  • 2024

Daniel McLoughlin

  • Teacher of the Year in a Primary School
  • The Divine Mercy RC Primary School
  • Manchester
  • 2024

Daniel Simpson

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • St Matthew Academy
  • Blackheath, London
  • 2024

Danielle Aubrey

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Moorcroft School
  • Uxbridge, Middlesex
  • 2024

Danielle Timmons

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Saint Vincent Primary School
  • East Kilbride, Scotland
  • 2024

Danny Breen, Bowland High School

  • 2024

Danny Johnson, Millbrook Primary School

  • 2024

Daren White

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • New Rickstones Academy
  • Essex
  • 2024

Darren Morgan

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Kings Road Primary School
  • Stretford, Manchester
  • 2024

Darren Storrer

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Hull College
  • EAST YORKSHIRE
  • 2024

Darren Turner

  • FE Lecturer of the Year
  • Ludlow and North Shropshire College
  • Hereford, Herefordshire
  • 2024

Dave Shaw

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Spire Junior School
  • Derbyshire
  • 2024

David Baldwin

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Churchill Community College
  • WALLSEND, TYNE AND WEAR
  • 2024

David Bennett,

Winner, the Award for Teacher of the Year in a Secondary School, 2001

  • 2024

David Blow

  • The Award for Lifetime Achievement
  • The Ashcombe School
  • Dorking, Surrey
  • 2024

David Bonnington,

Winner, The Award For Teaching Assistant Of The Year, 2012

  • 2024

David Clifford

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Nord Anglia Education)
  • Alva Academy
  • Alva, Scotland
  • 2024

David Duncan

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Rossendale School
  • Ramsbottom, Lancashire
  • 2024

David Gould

  • The Award for Lifetime Achievement
  • St Alban’s Academy
  • BIRMINGHAM, WEST MIDLANDS
  • 2024

David Horn

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Beckfoot Trust
  • Bradford, West Yorkshire
  • 2024

David Jenkins

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary/Secondary School
  • Ysgol ty Coch
  • Tonteg, Cardiff
  • 2024

David Jones

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Pembrokeshire College
  • Pembrokeshire, Wales
  • 2024

David Kershaw

  • Lifetime Achievement
  • Central Academies Trust
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

David Miller,

Winner, the Award for Teacher of the Year in a Secondary School, 2008

  • 2024

David Seddon

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Baxter College
  • KIDDERMINSTER, WORCESTERSHIRE
  • 2024

David Stirzaker

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Stawley Primary School
  • Wellington, Somerset
  • 2024

David Swanston

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • St. Vincent’s School for Sensory Impairment
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

David Swanston

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • St. Vincent’s School for Sensory Impairment
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

David Waugh

Winner, Best New Teacher in a Secondary School, 1999

  • 2024

Dawn Broom

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • Fir Vale School Academy Trust
  • Sheffield, South Yorkshire
  • 2024

Dawn Ferdinand

  • Headteacher of the Year in a Primary School
  • The Willow Primary School
  • Tottenham, London
  • 2024

Dawn Watts

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Western Community Primary School
  • Wallsend, Tyne and Wear
  • 2024

Dean Ralph

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • High Close School
  • Wokingham, Berkshire
  • 2024

Deb Millar

  • Digital Innovator of the Year
  • Hull College
  • Hull, East Yorkshire
  • 2024

Deb Simmons

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Winterbourne Academy
  • Bristol, South Gloucestershire
  • 2024

Deb Thomas

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Exeter Deaf Academy
  • Exeter, Devon
  • 2024

Debbie Clay

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Littlecoates Primary School
  • GRIMSBY, LINCOLNSHIRE
  • 2024

Debbie Rogan

  • Lifetime Achievement
  • HEARTS Academy Trust
  • Wickford, Essex
  • 2024

Debbie Thomasson

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Bishop Perowne Church Of England College
  • Worcester, Worcestershire
  • 2024

Debra Higginson

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Nascot Wood Junior School
  • Watford, Hertfordshire
  • 2024

Delamere School

  • The Award for Making a Difference: Primary School of the Year
  • Delamere School
  • Flixton, Manchester
  • 2024

Delph Side Community Primary School

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • Delph Side Community Primary School
  • Skelmersdale, Lancashire
  • 2024

Diamond Wood Community Academy

  • The Award for Making a Difference: Primary School of the Year
  • Diamond Wood Community Academy
  • Dewsbury, West Yorkshire
  • 2024

Diane Martin

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St Anne's Church Academy
  • Weston-super-Mare
  • 2024

Dinah MacManus

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Holy Family Primary School
  • COUNTY ANTRIM, BELFAST
  • 2024

Dixons Trinity Academy

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Dixons Trinity Academy
  • Bradford, West Yorkshire
  • 2024

Dollymixtures Nursery

  • The Award for Early Years Team of the Year, (sponsored by the Department for Education)
  • Dollymixtures Nursery
  • Stafford, Staffordshire
  • 2024

Dominic Whelan

  • The Award for FE Lecturer of the Year (sponsored by the Department for Education)
  • Sandwell College
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

Dorota Hall

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • St Edward's School
  • Poole, Dorset
  • 2024

Dr Andrew Szydlo

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Highgate School
  • Highgate Village, London
  • 2024

Dr Paul Phillips CBE

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Weston College
  • Weston-super-Mare, North Somerset
  • 2024

Dr Paul Phillips CBE

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Weston College
  • Weston-super-Mare, North Somerset
  • 2024

Drew Thomson

  • The Award for Science Teacher of the Year
  • Rickmansworth School
  • RICKMANSWORTH, HERTFORDSHIRE
  • 2024

Duncan Cameron

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Strode College
  • Street, Somerset
  • 2024

Duncan Marshall

  • The Award for Unsung Hero
  • St Edburg's CofE VA Primary School
  • Oxfordshire
  • 2024

Dylan McCaig

  • Outstanding New Teacher of the Year
  • The Warriner School
  • Banbury, Oxfordshire
  • 2024

Ealing Council – Ealing Learning Partnership

  • Impact through Partnership
  • Ealing Council - Ealing Learning Partnership
  • Ealing, London
  • 2024

Eamon Connolly

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • St. Thomas the Apostle College
  • London
  • 2024

Early Years Health & Care Team

  • The Award for Outstanding FE Team of the Year
  • Bradford College
  • WEST YORKSHIRE
  • 2024

East Plean Primary School

  • The Award for Making a Difference - Primary School of the Year
  • East Plean Primary School
  • Scotland
  • 2024

Ed Le Brun

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Kings College Guildford
  • Guildford, Surrey
  • 2024

Ed Vickerman,

Winner, the Award for Outstanding New Teacher of the Year, 2009

  • 2024

Eden Academy Trust’s Family Services Team

  • The Lockdown Hero Award for Learner and Community Support
  • Pentland Field School
  • Uxbridge, Middlesex
  • 2024

Edmund Rice College

  • The Lockdown Hero Award for Learner and Community Support
  • Edmund Rice College
  • Newtownabbey, County Antrim
  • 2024

Edna Reilly

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Ursuline Academy Ilford
  • Ilford, Essex
  • 2024

Education, Leisure and Wellbeing Teaching Team, Leyton Sixth Form College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Leyton Sixth Form College
  • London
  • 2024

Edward Allen

  • Teacher of the Year in a Secondary School
  • Royal Hospital School
  • Ipswich, Suffolk
  • 2024

Eggbuckland Vale Primary School

  • The Award for Early Years Team of the Year
  • Eggbuckland Vale Primary School
  • Devon
  • 2024

Elaine Small

  • The Award for Unsung Hero
  • The Coppice Primary School
  • Worcestershire
  • 2024

Elena Samson

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Featherstone High School
  • Southall, Middlesex
  • 2024

Elizabeth Barber

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Halesowen College
  • West Midlands
  • 2024

Emily Gyimah

  • Headteacher of the Year in a Primary School
  • Haberdashers’ Hatcham Primary
  • London
  • 2024

Emma Beaton

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Sandringham School
  • St Albans, Hertfordshire
  • 2024

Emma Darcy

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Denbigh High School
  • Luton, Bedfordshire
  • 2024

Emma Murtagh

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • St Oswald’s C of E Primary School
  • LIVERPOOL, MERSEYSIDE
  • 2024

Emma Stevenson

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Gloucester Hospital Education Services
  • 2024

Energy Coast UTC

  • The Award for Making a Difference: Secondary School of the Year
  • Energy Coast UTC
  • Workington, Cumbria
  • 2024

Esam Baboukhan

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • City of Westminster College
  • London
  • 2024

Esmeralda Salgado

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Nord Anglia Education)
  • King's Ely
  • Ely, Cambridgeshire
  • 2024

ESOL Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • Leeds City College
  • Leeds, West Yorkshire
  • 2024

Esta Bernardini

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Carlton Keighley
  • Keighley, West Yorkshire
  • 2024

Everton Football College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Everton Football College
  • Liverpool
  • 2024

Farhan Adam

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Crown Hills Community College
  • Leicestershire
  • 2024

Faye Facer

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Meadow Primary School
  • Balsham, Cambridgeshire
  • 2024

Fiona Dudley

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • York Steiner School
  • YORKSHIRE
  • 2024

Fiona Mossman

  • The Award for Digital Innovator of the Year (sponsored by Nord Anglia Education)
  • Mearns Primary School
  • Glasgow, East Renfrewshire
  • 2024

Fiona Mullen

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • St Andew's and St Bride's High School
  • South Lanarkshire
  • 2024

Fiona Prophet

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Tadworth Primary School
  • SURREY
  • 2024

Flakefleet Primary School

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • Flakefleet Primary School
  • Fleetwood, Lancashire
  • 2024

Fliss Prior

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Bilsthorpe Flying High Academy
  • Nottingham, Nottinghamshire
  • 2024

Francesca Buckland

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • World's End Junior School
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

Frank McCarron

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Stockport Academy
  • Stockport, Cheshire
  • 2024

Frankie Arundel

  • The Lockdown Hero Award for Learner and Community Support
  • Firth Park Academy
  • Sheffield, South Yorkshire
  • 2024

Fullhurst Community College

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Fullhurst Community College
  • Leicester, Leicestershire
  • 2024

Gail Montgomery

  • Teaching Assistant of the Year
  • King’s Park Primary School
  • Newtownabbey, Antrim
  • 2024

Gareth Price

  • The Award for Outstanding Use of Technology, supported by Google
  • Pen Y Dre High School
  • Merthyr Tydfil
  • 2024

Gary Craven

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Joseph Leckie Academy
  • Walsall, West Midlands
  • 2024

Gavin Molloy, St Marys College

  • 2024

Gemma Alldritt

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • RSA Academy
  • Tipton, West Midlands
  • 2024

Gemma Bradshaw

  • Teacher of the Year in a Primary School
  • Holbrook Primary School
  • Trowbridge, Wiltshire
  • 2024

Gemma Dunne

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Wood Green Academy
  • Wednesbury, West Midlands
  • 2024

Gemma Westlake

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Basingstoke College of Technology
  • Basingstoke, Hampshire
  • 2024

George Croxford

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Royal Wootton Bassett Academy
  • Royal Wootton Bassett, Wiltshire
  • 2024

Georgina Pennycook

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Heathcote School
  • Chelmsford, Essex
  • 2024

Gerard Curley

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Neilston Primary School
  • Glasgow, East Renfrewshire
  • 2024

Gerrard Smith

  • The Award for Lifetime Achievement
  • The Jo Richardson Community School
  • Dagenham, Essex
  • 2024

Gethin Edwards

  • Teacher of the Year in a Primary School
  • Pierrepont Gamston Primary School
  • Nottingham, Nottinghamshire
  • 2024

Gillian Edge

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Killinghall Primary School
  • Bradford, West Yorkshire
  • 2024

Graeme Erickson

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • North Liverpool Academy
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Grainne McLaughlin

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Hays)
  • The Gateway Academy
  • Grays, Essex
  • 2024

Greg Cheeseman

  • FE Lecturer of the Year
  • South Hampshire College Group
  • Eastleigh, Hampshire
  • 2024

Greg Smalley

  • Unsung Hero
  • Aurora Brambles East School
  • Darwen, Lancashire
  • 2024

Gruff Arfon

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Ysgol Tryfan
  • Bangor, Gwynedd
  • 2024

Hannah Lewis

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Troedyrhiw Community Primary
  • Troedyrhiw, Merthyr Tydfill
  • 2024

Hardial Hayer

  • The Award for Headteacher of the Year
  • The Radclyffe School
  • Oldham, Lancashire
  • 2024

Hardial Hayer

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • The Radclyffe School
  • Oldham, Lancashire
  • 2024

Hardial Hayer

Winner, Headteacher of the Year in a Secondary School, 2016

  • 2024

Haringey Learning Partnership

  • The Award for Impact through Partnership
  • Wood Green, London
  • 2024

Hawa Bibi Lahern OBE, Spring Grove Primary School

  • 2024

Hayley Francis, ARK Oval Primary Academy

  • 2024

Hayley Townsend

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St. Paul's Catholic School
  • Thames Ditton, Surrey
  • 2024

Hazelwood Integrated College

  • The Award for Making a Difference: Secondary School of the Year
  • Hazelwood Integrated College
  • Belfast, Antrim
  • 2024

Heather Cooper

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Spire Junior School
  • Chesterfield, Derbyshire
  • 2024

Heather Cooper,

Silver Winner, The Award for Teacher of the Year in a Primary School, 2018

  • 2024

Heather Houston

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Belfast Metropolitan College
  • Belfast, Northern Ireland
  • 2024

Helen Harris

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Kensington Primary School
  • Newham, London
  • 2024

Helen Jones

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Flint High School
  • Flint, Wales
  • 2024

Helen Pullin, Kilgarth School

  • 2024

Helen Reddy

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Ivybridge Community College
  • Ivybridge, Devon
  • 2024

Helen Shepherd

  • Award for Excellence in Special Needs Education
  • Royal School for the Deaf Derby
  • Derby, Derbyshire
  • 2024

Helen Simmons

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Bishop Ramsey C of E School
  • RUISLIP, MIDDLESEX
  • 2024

Helen Stott

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School (sponsored by Hays)
  • Allerton CE Primary School
  • Leeds, West Yorkshire
  • 2024

Helena Carter

  • The Award for Outstanding new Teacher of the Year
  • Oxley Park Academy
  • Milton Keynes, Buckinghamshire
  • 2024

Helena Carter

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Oxley Park Academy
  • Milton Keynes, Buckinghamshire
  • 2024

Hesta Dalton

  • Unsung Hero
  • Priory School
  • Portsmouth, Hampshire
  • 2024

Hilary Cook

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School (sponsored by Hays)
  • Highfields Primary School
  • Manningtree, Essex
  • 2024

HISP Multi-Academy Trust

  • The Award for Impact through Partnership
  • HISP Multi-Academy Trust
  • Chandler's Ford, Eastleigh
  • 2024

Holly Gordon

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year (sponsored by the Department for Education)
  • Ysgol Bryn Derw ASD Special School
  • Wales
  • 2024

Homeira Zakary

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Hays)
  • George Eliot Academy
  • Nuneaton, Warwickshire
  • 2024

Hope Vardon-Prince

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Northolt High School
  • Northolt, Middlesex
  • 2024

Hordle Primary School Team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • Hordle Primary School
  • Near Lymington, Hampshire
  • 2024

Hospitality and Catering Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • Eastleigh College
  • Eastleigh, Hampshire
  • 2024

Hospitality and Catering Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • London South East Colleges
  • Bromley, Kent
  • 2024

Hospitality and Catering Team, Selby College

  • 2024

Hudson Road Primary School

  • The Award for Making a Difference - Primary School of the Year
  • Hudson Road Primary School
  • Sunderland, Tyne and Wear
  • 2024

Ian Clash

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • New Horizons Learning Centre - Secondary
  • Bristol, South Gloucestershire
  • 2024

Ian Meikle

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St Laurence’s CE Primary School
  • COVENTRY, WEST MIDLANDS
  • 2024

Ian Sippitt

  • The Lockdown Hero Award for Learner and Community Support
  • Aurora Eccles School
  • Norwich, Norfolk
  • 2024

Ibraheem Talib

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Ninestiles, an Academy
  • Birmingham West Midlands
  • 2024

In the winners’ own words…

  • 2024

India Brown

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Fulham Cross Girls' School and Language College
  • Fulham, London
  • 2024

India Loveland

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • East Norfolk Sixth Form College
  • Great Yarmouth, Norfolk
  • 2024

Ingrid Spencer,

Winner, the Award for Outstanding New Teacher of the Year, 2001

  • 2024

Inspiring Change: Collaboration

  • The Award for Impact through Partnership
  • Whitefield School, Imperial College Healthcare NHS Trust & Royal Central school of Speech and Drama
  • London
  • 2024

Iraj Felfeli, Alexandra Park School

  • 2024

Irene Smith

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Bell’s Brae Primary School
  • LERWICK, SHETLAND
  • 2024

Isabella Twaite

  • Outstanding New Teacher of the Year
  • The Royal Liberty School
  • Romford, Essex
  • 2024

Ivor Neill

  • The Award for FE Lecturer of the Year (sponsored by the Department for Education)
  • North West Regional College
  • Derry, Northern Ireland
  • 2024

Jack Andrews

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year, (sponsored by the Department for Education)
  • Middlestown Primary Academy
  • Wakefield, West Yorkshire
  • 2024

Jack Costello, Richmond Park Academy

  • 2024

Jackie Gray

  • The Award for Lifetime Achievement, (sponsored by the Department for Education)
  • Outwood Primary Academy Ledger Lane
  • Wakefield, West Yorkshire
  • 2024

Jacky Scott

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Weald Community Primary School
  • SEVENOAKS, KENT
  • 2024

Jacob-Nicholas Mitchell, Church Hill Primary School

  • 2024

Jacqueline Birch

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St.Peter's C of E Primary School
  • Wigan, Greater Manchester
  • 2024

Jacqueline Bream

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Huntington School
  • York, North Yorkshire
  • 2024

Jacqueline McQuade

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Regent High School
  • London
  • 2024

Jacqueline Turner

  • The Award for FE Lecturer of the Year (sponsored by the Department for Education)
  • North West Regional College
  • Derry, Northern Ireland
  • 2024

Jade Herbaut

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Roebuck Academy
  • Stevenage, Hertfordshire
  • 2024

Jade Martin

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Loscoe CofE Primary School
  • Heanor, Derbyshire
  • 2024

Jakki Rogers

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Christ Church Primary School
  • LAMBETH, LONDON
  • 2024

James Brookes, Sherburn High School

  • 2024

James Havbro

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Ark Blacklands Primary Academy
  • HASTINGS, SUSSEX
  • 2024

James Horwood

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Fourfields Primary School
  • Peterborough, Cambridgeshire
  • 2024

James Poynter

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Clacton County High School
  • Clacton-on-Sea, Essex
  • 2024

James Poynter

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Clacton County High School
  • Clacton-on-Sea, Essex
  • 2024

James Vause

  • Teacher of the Year in a Secondary School
  • Castleford Academy
  • Castleford, West Yorkshire
  • 2024

James Willis, Netherfield Primary School

  • 2024

Jamie Frost

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • The Tiffin School
  • Kingston-Upon-Thames, Surrey
  • 2024

Jamie Frost

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Tiffin School
  • Kingston-Upon-Thames, Surrey
  • 2024

Jan Wilson

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • The Mount School
  • York, North Yorkshire
  • 2024

Jane Brown

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Brundall Primary School
  • Brundall, Norfolk
  • 2024

Jane English

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Paignton Community and Sports Academy
  • Paignton, Devon
  • 2024

Jane English

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Paignton Community and Sports Academy
  • Paignton, Devon
  • 2024

Jane Frankish

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Broad Heath Primary School
  • Coventry, West Mids
  • 2024

Jane Galbraith

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Lathom High School
  • Wigan, Lancashire
  • 2024

Jane Marshall

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Rainhill High School
  • Prescot, Merseyside
  • 2024

Jane Nolan

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Ormiston South Parade Academy
  • Grimsby, Lincolnshire
  • 2024

Jane Stanton

  • Teacher of the Year in a Primary School
  • Our Lady & St Paul’s RC Primary School
  • Manchester, Greater Manchester
  • 2024

Jane Westlake, Kilgarth School

  • 2024

Jane Woo

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Christ's College
  • Finchley, London
  • 2024

Janet Macleod

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Sawston Village College
  • Sawston, Cambridgeshire
  • 2024

Janet Waldron

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Pontarddulais Comprehensive School
  • Swansea, Wales
  • 2024

Janice Mitchell

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Appleford School
  • Salisbury, Wiltshire
  • 2024

Janis Burdin

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Moss Side Primary School
  • Leyland, Lancashire
  • 2024

Janis Burdin

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Moss Side Primary School
  • Leyland, Lancashire
  • 2024

Jashu Vekaria

  • The Award for Head Teacher in a Primary School
  • Uxendon Manor Primary School
  • Kenton, Greater London
  • 2024

Jashu Vekaria

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Uxendon Manor Primary School
  • Kenton, Greater London
  • 2024

Jashu Vekaria,

Winner, the Award for Teacher of the Year in a Primary School, 2016

  • 2024

Jason Bridges

  • Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Cockshut Hill School
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

Jay Bradley

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Academy of St Francis of Assisi
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Jayne Southwell

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Marling School
  • STROUD, GLOUCESTERSHIRE
  • 2024

Jeanette Baker

  • The Awards for Excellence in Special Needs Education
  • Delves Infant and Nursery School
  • Walsall, West Midlands
  • 2024

Jemma Sherwood

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Haybridge High School and Sixth Form
  • HAGLEY, WORCESTERSHIRE
  • 2024

Jennifer Bruce

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Churchill Community College
  • WALLSEND, TYNE AND WEAR
  • 2024

Jennifer Sims

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Saffron Walden County High School
  • Saffron Walden, Essex
  • 2024

Jenny Hinton

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Parkdale Primary School
  • Nottingham, Nottinghamshire
  • 2024

Jeremy Hannay

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Three Bridges Primary School
  • Southall, Middlesex
  • 2024

Jerry Nightingale

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Weston College
  • WESTON SUPER MARE, NORTH SOMERSET
  • 2024

Jerry Nightingale,

Winner, FE Lecturer of the Year, 2015

  • 2024

Jill Stevens

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Collingbourne CofE Primary School
  • Marlborough, Wiltshire
  • 2024

Jo Payne

  • The Award for Outstanding Use of Technology, supported by Google
  • Vale School
  • Worthing, West Sussex
  • 2024

Jo Richardson Community School

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Jo Richardson Community School
  • Dagenham, Essex
  • 2024

Jo Richardson Community School

  • The Award for School of the Year - Making a Difference
  • Jo Richardson Community School
  • Dagenham, Essex
  • 2024

Jo Turner

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Callington Community College
  • Callington, Cornwall
  • 2024

Joanna Ross

  • The Award for Special Needs Teacher of the Year
  • Richard Cloudsely School
  • ISLINGTON, LONDON
  • 2024

Joe Abdulgani, Weston College

  • 2024

Joe Cornmell

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • LIPA Sixth Form College
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Joe Yates

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Rowledge C of E Primary School
  • Farnham, Surrey
  • 2024

John Andrews, Featherstone High School

  • 2024

John Bryant

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Arthur Bugler Primary School
  • Stanford-Le-Hope, Essex
  • 2024

John Burgess, Northfield School & Sports College

  • 2024

John Croxon

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Lea Forest Primary Academy
  • Birmingham, West Midlands
  • 2024

John McKean

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • St Ninian's High School
  • Kirkintilloch, Glasgow
  • 2024

John Patterson

  • The Award for Lifetime Achievement
  • St Vincent's School - A Specialist School for Sensory Impairment and Other Needs
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

John Weir

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School (sponsored by Hays)
  • Holywell High School / Ysgol Treffynnon
  • Holywell / Treffynnon, Flintshire
  • 2024

John Ziltener, The Farnley Academy

  • 2024

Johnny Lee

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Red Oak Primary School
  • Lowestoft, Suffolk
  • 2024

Jolene Swan

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Brightlingsea Junior School
  • COLCHESTER, ESSEX
  • 2024

Jonathan Rogers

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Gower College
  • Swansea
  • 2024

Jonathan Shields,

Winner, the Award for Teacher of the Year in a Secondary School, 2010

  • 2024

Jonathan Wharton

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Sunderland College
  • Sunderland
  • 2024

Jonathan Wharton

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Sunderland College
  • Sunderland
  • 2024

José Picardo

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Surbiton High School
  • KINGSTON, SURREY
  • 2024

José Ros

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Queen Katharine Academy
  • Peterborough, Cambridgeshire
  • 2024

Josef Feiven

  • Outstanding New Teacher of the Year
  • Tudor Grange Academy Redditch
  • Redditch, Worcestershire
  • 2024

Joseph Gill

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Willows High School
  • Cardiff/Caerdydd
  • 2024

Josh Bray

  • Unsung Hero
  • Outwood Academy Shafton,
  • Barnsley, South Yorkshire
  • 2024

Joshua Freeland

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • New City Primary School
  • London
  • 2024

Josie Hodges

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Brooklands Primary School
  • Long Eaton, Nottingham
  • 2024

Joy Ballard

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Willows High School
  • CARDIFF, WALES
  • 2024

Julia Bowers

  • Teaching Assistant of the Year
  • North Liverpool Academy
  • Liverpool, Merseyside
  • 2024

Julie Barnfield

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Beacon Hill Academy
  • Dudley, West Midlands
  • 2024

Julie Deville

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Extol Trust
  • Hartlepool, Cleveland
  • 2024

Julie Howard

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Queen Katharine Academy
  • Peterborough, Cambridgeshire
  • 2024

Juliet Demetriou

  • The Award for Unsung Hero
  • North Star Community Trust
  • Edmonton, London
  • 2024

Kalam Neale

  • The Award for Digital Innovator of the Year (sponsored by Nord Anglia Education)
  • Barnsley College
  • Barnsley, South Yorkshire
  • 2024

Kamal Hanif OBE, Waverley School

  • 2024

Karen Hammond

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Ravens Academy
  • Clacton on Sea, Essex
  • 2024

Karen Hefford

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Twynham School
  • Christchurch, Dorset
  • 2024

Karen Sims

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Solihull Alternative Provision Academy
  • Solihull, West Midlands
  • 2024

Kate Farrell

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Homewood School & Sixth Form Centre
  • Tenterden, Kent
  • 2024

Kate Harrison

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Fishtoft Academy
  • Boston, Lincolnshire
  • 2024

Kate Hytner

  • Teacher of the Year in a Secondary School
  • Ridgeway High School,
  • Prenton, Merseyside
  • 2024

Kate Woodward

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Lyndhurst Primary and Nursery School
  • Oldham, Greater Manchester
  • 2024

Kateryna Konstantynova

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Malmesbury Primary School
  • Tower Hamlets, London
  • 2024