2020

The Etc. Prince’s Trust Team, Stockton Riverside College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Stockton Riverside College
  • Stockton-on-Tees, Teesside

Dr Andrew Szydlo

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Highgate School
  • Highgate Village, London

Richard Harris

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Raynes Park High School
  • Merton, London

St. Vincent’s School for Sensory Impairment, Liverpool, Merseyside

  • The Award for Impact through Partnership
  • St. Vincent's School for Sensory Impairment
  • Liverpool, Merseyside

Becki Lee

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Hopwood Hall College
  • Manchester

Tony Bennett

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Balcarras School
  • Cheltenham, Gloucestershire

John Bryant

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Arthur Bugler Primary School
  • Stanford-Le-Hope, Essex

Adam Higgins

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • The Royal Liberty School
  • Romford, Essex

Andrew Hartshorn

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Finham Park 2
  • Coventry, West Midlands

The Holistic Team, Victoria College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Victoria College
  • Birmingham, West Midlands

St. Cecilia’s College

  • The Award for Making a Difference: Secondary School of the Year
  • St. Cecilia's College
  • Derry, Northern Ireland

David Stirzaker

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Stawley Primary School
  • Wellington, Somerset

Sakara Vitellaro

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Khalsa Primary School
  • Slough, Berkshire

Rob Williams

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Malton School
  • Malton, North Yorkshire

Beth Raggett

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St Hilda's C of E Primary School
  • Trafford, Lancashire

David Horn

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Beckfoot Trust
  • Bradford, West Yorkshire

Rebecca Skinner

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Sarah Bonnell School
  • London

Peter Simons

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Thornhill Junior and Infant School
  • Dewsbury, West Yorkshire

Jacqueline Bream

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Huntington School
  • York, North Yorkshire

The Boleyn Trust, London

  • The Award for Impact through Partnership
  • The Boleyn Trust
  • Newham, London

Raminder Singh Vig

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Khalsa Primary School
  • Slough, Berkshire

Catherine Taylor

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Aspire Federation
  • Wigan, Greater Manchester

The City of Norwich School – an Ormiston Academy

  • The Award for Impact through Partnership
  • The City of Norwich School - an Ormiston Academy
  • Norwich, Norfolk

Energy Coast UTC

  • The Award for Making a Difference: Secondary School of the Year
  • Energy Coast UTC
  • Workington, Cumbria

The Sports Academy Team, Newham Sixth Form College, London

  • The Award for FE Team of the Year
  • Newham Sixth Form College
  • London

Lucy Brotherhood

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Charnwood College
  • Loughborough, Leicestershire

Delamere School

  • The Award for Making a Difference: Primary School of the Year
  • Delamere School
  • Flixton, Manchester

Whitefield Primary School

  • The Award for Making a Difference: Primary School of the Year
  • Whitefield Primary School
  • Liverpool, Merseyside

Kirsty Gaythwaite

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Goodwin Academy
  • Deal, Kent

Deb Simmons

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Winterbourne Academy
  • Bristol, South Gloucestershire

The CORE Education Trust – Echo Eternal Project, Birmingham, West Midlands

  • The Award for Impact through Partnership
  • The CORE Education Trust - Echo Eternal Project
  • Birmingham, West Midlands

Lynn Kerr

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Glengormley High School
  • Newtownabbey, Antrim

Alex Bramley

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Spire Junior School
  • Chesterfield, Derbyshire

The Sport & Public Services Team, Stafford College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Stafford College
  • Newcastle-under-Lyme, Staffordshire

Katie Warmer

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Q3 Academy Tipton
  • Tipton, West Midlands

Simon Gilbert-Barnham

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Ormiston Venture Academy
  • Gorleston, Norfolk

The Derby Teaching Schools Alliance, Derby, Derbyshire

  • The Award for Impact through Partnership
  • The Derby Teaching Schools Alliance
  • Derby, Derbyshire

Villiers High School, Ealing, Middlesex

  • The Award for Making a Difference: Secondary School of the Year
  • Villiers High School
  • Ealing, London

Misk Sharif Ali

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • United Colleges Group
  • London

Sophie McGeoch

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Meadlands Primary School
  • Richmond, Surrey

Shamshad Azad

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Horton Park Primary School
  • Bradford, West Yorkshire

Michelle Bland

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Ingoldsby Academy
  • Grantham, Lincolnshire

Lisa Lazell

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Cardwell Primary School
  • Woolwich, London

Nicola Ponsonby

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Challney High School for Girls
  • Luton, Bedfordshire

Kensington Primary School

  • The Award for Making a Difference: Primary School of the Year
  • Kensington Primary School
  • Newham, London

Cherry Tingle

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Energy Coast UTC
  • Workington, Cumbria

Helen Harris

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Kensington Primary School
  • Newham, London

Outwood Grange Academies Trust

  • The Award for Impact through Partnership
  • Outwood Grange Academies Trust
  • Wakefield, West Yorkshire

Mazar Iqbal

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Burnley College Sixth Form Centre
  • Burnley, Lancashire

Kate Woodward

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Lyndhurst Primary and Nursery School
  • Oldham, Greater Manchester

Rebecca Price

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Diamond Wood Community Academy
  • Dewsbury, West Yorkshire

Paul Morris

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • North West London Independent Special School
  • London

David Swanston

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • St. Vincent’s School for Sensory Impairment
  • Liverpool, Merseyside

Robert Harrison

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Perryfields Primary Pupil Referral Unit
  • Worcester, Worcestershire

Melissa Bryan

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Margaretting C of E Primary School
  • Ingatestone, Essex

Sarah Kennedy

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Brington C of E Primary School
  • Huntingdon, Cambridgeshire

Stefanie Campbell

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • South Eastern Regional College
  • Lisburn, Northern Ireland

Ashleigh Sinclair

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Northern Counties School
  • Newcastle, Tyne And Wear

Ark John Keats Academy

  • The Award for Making a Difference: Secondary School of the Year
  • Ark John Keats Academy
  • Enfield, London

Ben Whitaker

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Burnley College Sixth Form Centre
  • Burnley, Lancashire

Kirsty Ralston

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Royal Liberty School
  • Romford, Essex

Hazelwood Integrated College

  • The Award for Making a Difference: Secondary School of the Year
  • Hazelwood Integrated College
  • Belfast, Antrim

Diamond Wood Community Academy

  • The Award for Making a Difference: Primary School of the Year
  • Diamond Wood Community Academy
  • Dewsbury, West Yorkshire

Phil Brooks

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Dudley College of Technology
  • Dudley, West Midlands

Kerryann Wilson

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Energy Coast UTC
  • Workington, Cumbria

Dr Paul Phillips CBE

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Weston College
  • Weston-super-Mare, North Somerset

Laura Stephens

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Barton Peveril Sixth Form College
  • Eastleigh, Hampshire

Oliver McIntyre

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Hillcrest Shifnal School
  • Shifnal, Shropshire

Catherine Taylor

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Aspire Federation
  • Wigan, Greater Manchester

Bavaani Nanthabalan

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Netley Primary School & Centre for Autism
  • London

Sammy Kempner

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Totteridge Academy
  • Barnet, London

Matt Gauthier

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Samuel Ryder Academy
  • St Albans, Hertfordshire

Joshua Freeland

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • New City Primary School
  • London

Rebecca Topps

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • St Georges Academy
  • Sleaford, Lincolnshire

Michael Wade

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Quilters Junior School
  • Billericay, Essex

Maria Gallagher

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Ashmount School
  • Loughborough, Leicestershire

The Senior Management Team, New College Pontefract

  • The Award for FE Team of the Year
  • New College
  • Pontefract, West Yorkshire