2019

Carlton Bolling College

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • Delph Side Community Primary School
  • Skelmersdale, Lancashire

Rhian Morgan Ellis

  • Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Ysgol Gyfun Cwm Rhondda
  • Cymmer, Porth

John McKean

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • St Ninian's High School
  • Kirkintilloch, Glasgow

Gruff Arfon

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Ysgol Tryfan
  • Bangor, Gwynedd

Ruth Stevenson

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Castlemilk High School
  • Glasgow

Lisamaria Purdie

  • Headteacher of the Year in a Primary School
  • St Ninian’s Primary School, Livingston,West Lothian

Allison Pope

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Cwm Primary School

Anastasia Nicholls

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Abingdon House School
  • London

Charlotte Bartlam

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Fairmeadows Foundation Primary School
  • Swadlincote, Derbyshire

India Brown

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Fulham Cross Girls' School and Language College
  • Fulham, London

Hospitality and Catering Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • London South East Colleges
  • Bromley, Kent

Simon Gunstone

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Royal Wootton Bassett Academy
  • Royal Wootton Bassett, Wiltshire

Lyn Campbell

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Edwards Hall Primary School
  • Leigh-on-Sea, Essex

Sharmin Rahman

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Crowmarsh Gifford C of E Primary School
  • Wallingford, Oxfordshire

Duncan Cameron

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Strode College
  • Street, Somerset

Pippa Wadey

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Putney High School
  • London

Rebecca Proctor

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Downham Church of England Primary School
  • Billericay, Essex

David Blow

  • The Award for Lifetime Achievement
  • The Ashcombe School
  • Dorking, Surrey

Nicola Manning

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • One Sixth Form College
  • Ipswich, Suffolk

Nicola Whiston

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Ormiston Horizon Academy
  • Stoke on Trent, Staffordshire

Angela Hilton

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Cleves Cross Nursery and Primary School Academy
  • Ferryhill, County Durham,

Frank McCarron

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Stockport Academy
  • Stockport, Cheshire

Bina Pawar-Howard

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • City of Westminster College
  • London

Graeme Erickson

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • North Liverpool Academy
  • Liverpool, Merseyside

Fliss Prior

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Bilsthorpe Flying High Academy
  • Nottingham, Nottinghamshire

Keith Berry

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Park Community Academy
  • Blackpool, Lancashire

Brian Banks

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • City College Plymouth
  • Plymouth, Devon

Ed Le Brun

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Kings College Guildford
  • Guildford, Surrey

Collette Donnelly

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Lyndhurst Primary School
  • Oldham, Lancashire

Teresa Roche

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Dronfield Henry Fanshawe School
  • Dronfield, Derbyshire

Heather Houston

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Belfast Metropolitan College
  • Belfast, Northern Ireland

Dean Ralph

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • High Close School
  • Wokingham, Berkshire

Stockport Academy

  • The Award for Secondary School of the Year - Making a Difference
  • Stockport Academy
  • Stockport, Cheshire

Sheldon Logue

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • St. Damian's RC Science College
  • Ashton under Lyne, Lancashire

Lisa Webb

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Raynsford Academy
  • Henlow, Bedfordshire

Claudia Windley

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Greensward Academy
  • Hockley, Essex

Clare Mount Specialist Sports College

  • The Award for Secondary School of the Year - Making a Difference
  • Clare Mount Specialist Sports College
  • Wirral, Merseyside

George Croxford

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Royal Wootton Bassett Academy
  • Royal Wootton Bassett, Wiltshire

Marie Duffy

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Percy Shurmer Academy
  • Birmingham, West Midlands

Courtney Hosp

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Fulham Cross Girls' School and Language College
  • Fulham, London

St John’s Primary School

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • St John's Primary School
  • Newcastle, Tyne and Wear

Lynne Fox

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Bramhall High School
  • Stockport, Cheshire

Morag Colley

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Kingsmead Academy
  • Taunton, Somerset

Leah Kemp

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Birtenshaw School
  • Bolton, Lancashire

Flakefleet Primary School

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • Flakefleet Primary School
  • Fleetwood, Lancashire

Paul Slater

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Trumacar Nursery and Community Primary School
  • Morecambe, Lancashire

Teresa Mason

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • High Close School
  • Wokingham, Berkshire

Sarah Brownell

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Beverley High School
  • Beverley, East Riding of Yorkshire

Delph Side Community Primary School

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • Delph Side Community Primary School
  • Skelmersdale, Lancashire

Claire Robinson

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Holy Evangelists' Primary School
  • Belfast, Northern Ireland

Tina Murray

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Barham Primary School
  • Wembley, Middlesex

Sara Sinaguglia

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • St Edwards RC/ C of E School
  • Poole, Dorset

Westleigh Methodist Primary School

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • Westleigh Methodist Primary School
  • Leigh, Lancashire

Aaron Meredith

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Ernesettle Community School
  • Plymouth, Devon

Sharon Bruton

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • The Keys Federation Academy Trust
  • Wigan, Lancashire

Sam Jones

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Hele's School
  • Plymouth, Devon

Kentmere Academy and Nursery

  • The Award for Primary School of the Year - Making a Difference
  • Kentmere Academy and Nursery
  • Rochdale, Greater Manchester

Sport, PE & Dance Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • Wyke Sixth Form College
  • Hull, East Yorkshire

Matt Murphy

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Stone Soup Academy
  • Nottingham, Nottinghamshire

Paul McCauley

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Selly Park Girls School
  • Birmingham, West Midlands

Siobhan Freeman

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • William Davis Primary School
  • London

Francesca Buckland

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • World's End Junior School
  • Birmingham, West Midlands

SERC Science Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • South Eastern Regional College
  • Lisburn, Antrim

Stephen Sadler

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • East Barnet School
  • Barnet, Hertfordshire

Jacqueline McQuade

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Regent High School
  • London

Diane Martin

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St Anne's Church Academy
  • Weston-super-Mare

Natalie Wilsher

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • The Gryphon School
  • Sherborne, Dorset

Catering Team, NWSLC

  • The Award for FE Team of the Year
  • North Warwickshire and South Leicestershire College
  • Warwickshire

Esam Baboukhan

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • City of Westminster College
  • London

Nina Thomas

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Goldsmith Primary Academy
  • Walsall, West Midlands

Jade Herbaut

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Roebuck Academy
  • Stevenage, Hertfordshire

Connor Goulding

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Sacred Heart RC Primary School
  • Westhoughton, Bolton

Sunderland College’s Music Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • City of Sunderland College
  • Sunderland, Wearside

Scott Hayden

  • The Award for Digital Innovator of the Year
  • Basingstoke College of Technology
  • Basingstoke, Hampshire