2018

The Welfare and Pastoral Support Services Team, Weston College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Weston College
  • Weston-Super-Mare, Somerset

Helen Reddy

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Ivybridge Community College
  • Ivybridge, Devon

Heather Cooper

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Spire Junior School
  • Chesterfield, Derbyshire

Bruce Goddard

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Highlands School
  • London

Education, Leisure and Wellbeing Teaching Team, Leyton Sixth Form College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Leyton Sixth Form College
  • London

Shalina Patel

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Claremont High School Academy
  • Harrow, Middlesex

Ormiston South Parade Academy

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Ormiston South Parade Academy
  • Grimsby, Lincolnshire

Gillian Edge

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Killinghall Primary School
  • Bradford, West Yorkshire

The Essential Skills Team, Belfast Metropolitan College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Belfast Metropolitan College
  • Belfast, Northern Ireland

Dale McMorran

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Wymondham College
  • Wymondham, Norfolk

Fullhurst Community College

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Fullhurst Community College
  • Leicester, Leicestershire

Valerie Dunsford

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Sheffield High School for Girls
  • Sheffield, South Yorkshire

The Performing Arts Team, Gower College

  • The Award for FE Team of the Year
  • Gower College Swansea
  • Swansea, Wales

Ashley Lewis

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Morley Academy
  • Leeds, West Yorkshire

Jo Richardson Community School

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Jo Richardson Community School
  • Dagenham, Essex

Janis Burdin

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Moss Side Primary School
  • Leyland, Lancashire

Jonathan Wharton

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Sunderland College
  • Sunderland

Christopher Langmead

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Tor Bridge High School
  • Plymouth, Devon

Benjamin Adlard Primary School

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Benjamin Adlard Primary School
  • Gainsborough, Lincolnshire

Janet Waldron

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Pontarddulais Comprehensive School
  • Swansea, Wales

Paul Oatham

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • The College of Haringey, Enfield & North East London
  • London

Tom Knott

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Totteridge Academy
  • London

Cambourne Village College

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Cambourne Village School
  • Cambridge, Cambridgeshire

Ron Searle

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • The Warwick School
  • Redhill, Surrey

Charmaine Hale-Lynch

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Weston College
  • Weston-super-Mare, Somerset

Matt Woodfine

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Hinchingbrooke School
  • Huntingdon, Cambridgeshire

Romayne Charles

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Higham Lane School
  • Nuneaton, Warwickshire

Jane Woo

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Christ's College
  • Finchley, London

Leanne Griffiths

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • The Morley Academy
  • Leeds, West Yorkshire

Marie Watson

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • The Royal School for the Deaf
  • Derby, Derbyshire

Lee Whitmarsh

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Alsager School
  • Alsager, Cheshire

Jay Bradley

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Academy of St Francis of Assisi
  • Liverpool, Merseyside

Dixons Trinity Academy

  • The Award for School of the Year – Making a Difference
  • Dixons Trinity Academy
  • Bradford, West Yorkshire

Andrea English

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • The Oaks Secondary School
  • Spennymoor, County Durham

Joe Cornmell

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • LIPA Sixth Form College
  • Liverpool, Merseyside

Louise Paul

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Ribblesdale High School
  • Clitheroe, Lancashire

Jan Wilson

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • The Mount School
  • York, North Yorkshire

Ryan Mallett

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Ormiston Chadwick Academy
  • Widnes, Cheshire

Ben Antell

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Glenmoor and Winton Academies
  • Bournemouth, Dorset

Aimee Jackson

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • Henshaws Specialist College
  • Harrogate, North Yorkshire

Jamie Frost

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • The Tiffin School
  • Kingston-Upon-Thames, Surrey

Helen Jones

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Flint High School
  • Flint, Wales

Tracy Swinburne

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Jerry Clay Academy
  • Wakefield, West Yorkshire

Mark Lambert

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • South Tyneside College (Tyne Coast College)
  • South Shields

Kate Farrell

  • The Award for Outstanding Use of Technology in Education
  • Homewood School & Sixth Form Centre
  • Tenterden, Kent

Andy Silvester

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Crowmarsh C.E. Primary School
  • Wallingford, Oxfordshire

Cinzia Imbriano

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Green Ridge Academy
  • Aylesbury, Buckinghamshire

Margaret Sheddon

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Springside Primary School
  • North AYrshire, Scotland

Amy Westwood

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • New Horizons AP Academy
  • Warrington, Cheshire

James Horwood

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Fourfields Primary School
  • Peterborough, Cambridgeshire

Charlotte Grace

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Outwood Academy Shafton
  • Barnsley, South Yorkshire

Jane Nolan

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Ormiston South Parade Academy
  • Grimsby, Lincolnshire

James Poynter

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Clacton County High School
  • Clacton-on-Sea, Essex

Caroline Duffy

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Mercy Primary School
  • Belfast, Northern Ireland

Lisa Buckley

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Lakeside School
  • Liverpool, Merseyside

Maggie Rose

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Timberley Academy
  • Birmingham, West Midlands

Christopher Haywood

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Almondbury Community School
  • Huddersfield, West Yorkshire

Nicola Fredrickson

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St Helen's Primary School
  • Sandfields, Swansea

Jennifer Sims

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Saffron Walden County High School
  • Saffron Walden, Essex

Nin Matharu

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • King’s Hill Primary School
  • Darlaston, West Midlands

Victoria Withall

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Elizabethan Academy
  • Retford, Nottinghamshire

Lorraine Dalton

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Ysgol Esgob Morgan
  • St Asaph, Denbighshire

Janet Macleod

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Sawston Village College
  • Sawston, Cambridgeshire

Chris Flathers

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • The Gold Star Federation – Goldbeaters & The Orion Primary Schools Edgware, London
  • Edgware, London

Chris Smith

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Grange Academy
  • East Ayrshire, Scotland

Jane Brown

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Brundall Primary School
  • Brundall, Norfolk

Mairi Levack

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Sgoil Bhaile a’Mhanaic
  • Western Isles, Scotland

Paul Drew

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Beacon Primary School
  • Walsall, West Midlands

Laura McDonald

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Hillcrest Early Years Academy
  • Gainsborough, Lincolnshire

Dawn Broom

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • Fir Vale School Academy Trust
  • Sheffield, South Yorkshire

Bethany Barnsley

  • The Award for Excellence in Special Educational Needs
  • Devonshire Infant & Junior Academies
  • Smethwick, West Midlands