2017

Eamon Connolly

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • St. Thomas the Apostle College
  • London

Rianne Hughes

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • York College
  • York, North Yorkshire

Gareth Price

  • The Award for Outstanding Use of Technology, supported by Google
  • Pen Y Dre High School
  • Merthyr Tydfil

Susan Treacy

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Ysgol Dyffryn Taf
  • Carmarthernshire, Wales

Pauline Astle

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Streetly Academy
  • Sutton Coldfield, West Midlands

Sue Jay

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Queen Elizabeth II Silver Jubilee School
  • Horsham, West Sussex

Lisa Rees-Renshaw

  • The Award for Outstanding Use of Technology, supported by Google
  • Ysgol Deri
  • Vale of Glamorgan, Wales

Creative Industries Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • Northern Regional College
  • Co. Antrim, Northern Ireland

Nathan Keeble

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Aberdare Community School
  • Aberdare

Preetmal Poonith

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Barnhill Community High School
  • Hayes, Middlesex

Daniel Corrigan

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • The Radclyffe School
  • Oldham, Lancashire

Ashley La Grange

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Rickmansworth School
  • Rickmansworth, Hertfordshire

The Senior Leadership Team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • St. Thomas More's Primary School
  • Colchester, Essex

David Duncan

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Rossendale School
  • Ramsbottom, Lancashire

Johnny Lee

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Red Oak Primary School
  • Lowestoft, Suffolk

Raza Siddique

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • Leeds City College
  • Leeds, West Yorkshire

Gemma Dunne

  • The Award for Excellence in Special Needs Education
  • Wood Green Academy
  • Wednesbury, West Midlands

Louise Cramp

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Rickmansworth School
  • Rickmansworth, Hertfordshire

Edna Reilly

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Ursuline Academy Ilford
  • Ilford, Essex

ESOL Team

  • The Award for FE Team of the Year
  • Leeds City College
  • Leeds, West Yorkshire

Mathematics Team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • Casterton College
  • Casterton, Rutland

Staff Team

  • The Award for Outstanding School Team of the Year
  • The Rowans AP Academy
  • Chatham, Kent

Faye Facer

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Meadow Primary School
  • Balsham, Cambridgeshire

Laura McCloskey

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Sperrin College
  • Magherafelt, Co. Londonderry

Mark Thomas

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Parish CE Primary School
  • St Helens, Merseyside

Michael Grant

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • New Rickstones Academy
  • Witham, Essex

Christine Miller

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Melling Primary School
  • Liverpool, Merseyside

Maire Thompson

  • The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
  • Malone College
  • Belfast

Luisa Martin-Thomas

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Tonypandy Community College
  • Tonypandy, South Wales

Lynn Green

  • The Award for Lifetime Achievement
  • Fulwell Infant School Academy
  • Sunderland, Tyne and Wear

Darren Morgan

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Kings Road Primary School
  • Stretford, Manchester

Mark Thompson

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • St. Helen's Primary School
  • Swansea, Wales

Michelle Garton

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Wyndham Primary Academy
  • Derby, Derbyshire

Shane Guildford

  • The Award for FE Lecturer of the Year
  • South Cheshire College
  • Crewe, Cheshire

Rohit Naik

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Hope School
  • Liverpool, Merseyside

Lorraine Pemberton

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Great Bentley Primary Schools
  • Colchester, Essex

Sharon Downes

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Puddletown First School
  • Dorchester, Dorset

Ceri Hamer

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Trumacar Nursery and Community Primary School
  • Heysham, Lancaster

Adam Parkhouse

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Cantley Primary School
  • Norwich, Norfolk

Lynsey Wangiel

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Deighton Primary School
  • Tredegar, Wales

Kelly Armstrong

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Field Court Junior Academy
  • Gloucester, Gloucestershire

Charlie Hammond

  • The Award for Outstanding Use of Technology, supported by Google
  • Coleg Sir Gar
  • Llanelli, Wales

Jo Payne

  • The Award for Outstanding Use of Technology, supported by Google
  • Vale School
  • Worthing, West Sussex

Hayley Townsend

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • St. Paul's Catholic School
  • Thames Ditton, Surrey

Jeanette Baker

  • The Awards for Excellence in Special Needs Education
  • Delves Infant and Nursery School
  • Walsall, West Midlands

Karen Hammond

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Ravens Academy
  • Clacton on Sea, Essex

Karen Hefford

  • The Award for Teaching Assistant of the Year
  • Twynham School
  • Christchurch, Dorset

Nicol Winfield

  • The Award for Outstanding New Teacher of the Year
  • Wyndham Primary Academy
  • der

Josie Hodges

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Brooklands Primary School
  • Long Eaton, Nottingham

Mark Deehan

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Sacred Heart College
  • Omagh

Daniel Simpson

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • St Matthew Academy
  • Blackheath, London

Lorraine Clarke

  • The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
  • Ark Blacklands Primary Academy
  • Hastings, East Sussex

Matthew Hudson

  • The Award for Teacher of the Year in a Primary School
  • Oaklands Primary School
  • Welwyn, Hertfordshire

Melanie Poyda

  • The Award for Outstanding Use of Technology, supported by Google
  • Kennet School
  • Thatcham, Berkshire

Christine Williams

  • The Award for Teacher of the Year in a Secondary School
  • Childwell Sports and Science Academy
  • Liverpool, Merseyside

Catering & Hospitality

  • The Award for FE Lecturer or Team of the Year
  • Redbridge College (Now New City College Redbridge)
  • Romford, Essex