Highly Commended

Ana Griffiths, Bishop Perowne CofE College, Worcester, Worcestershire
Claire Headman, Harris Science Academy East London, London, Greater London
Claire Pilkington, Cockshut Hill Technology College, Birmingham, West Midlands
Diane Orwin, Bolsover Church of England Junior School, Chesterfield, Derbyshire
Gayle Myring, Barton Hill Academy, Bristol, Bristol
Grace Smith, Knavesmire Primary School, York, North Yorkshire
Jean-Marie Myers, Stokesley School, Middlesborough, North Yorkshire
Kirsty Troughton, Mary Rose Academy, Southsea, Hampshire
Sheila Howarth, Leeds City Academy, Leeds, West Yorkshire
Sophie Moore, Rathfern Primary School , London, Greater London

 

 

Certificate of Excellence

Abby Wall, John Leggott Sixth Form College, Scunthorpe, Lincolnshire
Afsana Patel, Pleckgate High School, Blackburn, Lancashire
Ailsa Dawson, Outwood Primary Academy Park Hill, Wakefield, West Yorkshire
Alice Dean, Isca Academy, Exeter, Devon
Alison Reid, Coombe Hill Infant School, Kingston upon Thames, Surrey
Alison Smith, St Thomas’ CE Primary Academy, Lincoln, Lincolnshire
Amanda Warrior, Thanet Primary School, Hull, East Yorkshire
Amy Bradshaw, Manor School, Wellingborough, Northamptonshire
Amy Tansley, The Brier School, Kingswinford, West Midlands
Annette Phillipson, Outwood Academy Portland, Sheffield, Nottinghamshire
Annette Richer, South Gloucestershire and Stroud College – Filton Campus, Bristol, South Gloucestershire
Antania Williams, The Langley Academy, Slough, Berkshire
Anthony Abbott, Abbot’s Lea School, Liverpool, Merseyside
Antony Cartwright, Chantry Academy, Ipswich, Suffolk
Arthur Walker, Whitefield School, Cricklewood, London
Barry Asson, The Sutton Academy, St Helens, Merseyside
Belinda Shepperson, Cockshut Hill Technology College, Birmingham, West Midlands
Beth Landon, The Brier School, Kingswinford, West Midlands
Beverley Read, Mark Hall Academy, Harlow, Essex
Bob Foot, Waterman Primary Academy, Rochford, Essex
Camilla Nunn, Arnold Lodge School, Leamington Spa, Warwickshire
Carla Foster, Outwood Primary Academy Kirkhamgate, Wakefield, West Yorkshire
Cathryn Breedon, Outwood Primary Academy Newstead Green, Wakefield, West Yorkshire
Cecelia Kokubu, Chances Educational Support Services, Dawlish, Devon
Charity Hunt, Court Fields School, Wellington, Somerset
Charlotte Morgan, The Brier School, Kingswinford, West Midlands
Cherry Akred, Energy Coast UTC, Workington, Cumbria
Cheryl Johnson, Kent College Pembury, Tunbridge Wells, Kent
Christopher Bennett, Outwood Academy Hindley, Wigan, Lancashire
Claire Cooper, Purwell Primary School, Hitchin, Hertfordshire
Claire Saville, Ferndown Upper School, Ferndown, Dorset
Clare Thorpe, St John the Baptist Primary School, Stockton, Stockton on Tees
Colin Shanks, Colne Community School and College , Colchester, Essex
Corinne Hislop, Craigclowan School, Perth, Perthshire
Danny Arnold, Yavneh College, Borehamwood, Hertfordshire
David Boddaert, Wallingford School, Wallingford, Oxfordshire
David Finch, Someries Junior School, Luton, Bedfordshire
David Stanley, Outwood Academy Haydock, St Helens, Merseyside
Debbie Bell, Radstock Primary School, Reading, Berkshire
Debbie Smith, All Saints Catholic School and Technology College, Dagenham, Essex
Declan Royston, Granville Academy, Swadlincote, Derbyshire
Denise Hill, Barnett Wood Infant School, Ashtead, Surrey
Emma Kavanagh, Arthur Mellows Village College, Peterborough, Cambridgeshire
Emma McCartney, Telford College, Telford, Shropshire
Faye Novak-Lemmings, Duffield the Meadows Primary School, Belper, Derbyshire
Felicity King, St Paul’s CofE VC Primary School, York, North Yorkshire
Gina Simon, Colne Community School and College , Colchester, Essex
Greta Cicognani, Bishop Burton College, Beverley, East Riding of Yorkshire
Hannah Mosedale, Lincoln College Group; Lincoln College, Newark College and the Air and Space Institute, Lincoln, Lincolnshire
Helen Clough, Ackworth Howard CofE VC Junior and Infant School, Pontefract, West Yorkshire
Jackie Cheeseman, Ferndown Upper School, Ferndown, Dorset
James Burnett, Whitchurch High School, Cardiff / Caerdydd, Wales
Janaki Shah, Ninestiles, an Academy, Birmingham, West Midlands
Jane Moore, Aspirations Academies, Feltham, Middlesex
Jeff Thomson, Earlston High School, Earlston, Berwickshire
Jenn Westwood, Hucknall National church of England Academy, Nottingham, Nottinghamshire
Jo Sivell, The Brier School, Kingswinford, West Midlands
Joanne Abercrombie, The Langley Heritage Primary, Slough, Berkshire
Joanne Kelly, Roundhay School Primary campus, Leeds, West Yorkshire
Joanne O’Donohue, Endeavour Academy Bexley, Bexleyheath, Kent
Joe Cooke, Halesowen College, Halesowen, West Midlands
Joe Peacock, North Liverpool Academy, Liverpool, Merseyside
Johan Smit, Nene Park Academy, Peterborough, Cambridgeshire
Jonathan Doak, Craigclowan School, Perth, Perthshire
Julie Lannellli, St Pancras Catholic Primary School, Ipswich, Suffolk
Julie Meeks, Newchurch St Nicholas CofE Primary School, Rossendale, Lancashire
Julie Raw, King James I Academy, Bishop Auckland, County Durham
Julie Snelling, USP College, Benfleet, Essex
Julie Vayro, Outwood Primary Academy Lofthouse Gate, Wakefield, West Yorkshire
Kara Stoker, USP College, Benfleet, Essex
Karen Hawthorne, Clacton County High School, Clacton-On-Sea, Essex
Karen Hulbert, The De Ferrers Academy (Sixth Form Campsu), Burton Upon Trent, Staffordshire
Karen Richardson, Ridgeway Academy, Welwyn Garden City, Hertfordshire
Karen Rose, E-ACT, Kettering, Northamptonshire
Karen Walker, Walton Hall Academy, Eccleshall, Stafford, Staffordshire
Kate Leach, The Brier School, Kingswinford, West Midlands
Kate Watt, The Ellesmere Port Church of England College, Ellesmere Port, Cheshire
Kathleen King, Cambridge Park Academy, Grimsby, North East Lincolnshire
Kayleigh Hubbard, St. Thomas’ CE Primary Academy, Boston, Lincolnshire
Kelly Maddocks, Davison C of E High School For Girls, Worthing, West Sussex
Kelly McDonald, Cherry Garden School, London, Greater London
Kelly Powell, Ernesettle Community School, Plymouth, Devon
Keri Paradise, St Wilfrid’s CofE Academy, Blackburn, Lancashire
Kevin Chamberlain, St Nicholas CofE Primary Academy, Boston, Lincolnshire
Kevin Lutchmeenaraidoo, Hasmonean High School for Girls, London
Kevin Neary, Bute House Preparatory School For Girls, Hammersmith, London
Kian Strange, Filton Hill Primary School, Bristol, South Gloucestershire
Kim Barnard, Parrenthorn High School, Manchester, Lancashire
Kim Taylor, Outwood Primary Academy Bell Lane, Pontefract, West Yorkshire
Kirsty Morgan, Wood Green School, Witney, Oxfordshire
Laura Langdale-Bush, Ferryhill Business and Enterprise College, Ferryhill, County Durham
Laurie Osborne, New Horizons Learning Centre, Kingswood, South Gloucestershire
Lesley Little, Jubilee Wood Primary School, Milton Keynes, Buckinghamshire
Lesley Long, Ninestiles, an Academy, Birmingham, West Midlands
Lisa Murphy, Priory School, Portsmouth, Hampshire
Lisa Reeves, Venturers’ Academy, Bristol, Somerset
Lisa Ward, Salford City College, Salford, Greater Manchester
Lorraine Banks, Cranham Primary School , Worcester, West Midlands
Lorraine Swann, Embley, Romsey, Hampshire
Louise Morecock, St Nicholas CofE First School, Wolverhampton, Staffordshire
Lucy Davis, The 6th Form College, Andover, Hampshire
Lynne Giles, Oasis Academy Bank Leaze, Bristol, Bristol
Mandy Ashby, Wayland Academy Norfolk, Thetford, Norfolk
Mark Kitchen, Outwood Primary Academy Ledger Lane, Wakefield, West Yorkshire
Marnie Dabbs, Lavender Primary School, Enfield, Middlesex
Matt Butcher, Glan Usk Primary School, Newport / Casnewydd, Newport
Matt Carter, St Andrew’s CE High School, Worthing, West Sussex
Matt Spiller, St Benedict’s Catholic School, Bury St Edmunds, Suffolk
Michael Elliott, Bonus Pastor Catholic College, Bromley, Kent
Michelle Fletcher , Thorpe Primary School, Bradford, West Yorkshire
Michelle Friend, Meridian High School, Croydon, Surrey
Michelle Russell, Outwood Junior Academy Brumby, Scunthorpe, North Lincolnshire
Mike Nevett, Q3 Academy Great Barr, Birmingham, West Midlands
Neil Garside, William Hulme’s Grammar School (Primary Phase), Manchester, Lancashire
Neil Pearson, The Lancaster Infant School, Lincoln, Lincolnshire
Niamh Bruce, Wightwick Hall School, Wolverhampton, Staffordshire
Nic Brennan, Boston High School, Boston, Lincolnshire
Nicola Murray, Crumlin Controlled Integrated Primary School, Crumlin, County Antrim
Nicola Swan, Sacred Heart Catholic High School, Newcastle Upon Tyne, Tyne and Wear
Nicola Thomson-Dewey, Barnsley College, Barnsley, South Yorkshire
Nicolas Dubouchet, Prince Avenue Academy and Nursery, Westcliff-On-Sea, Essex
Oskar Dziudziel, Wood Green School, Witney, Oxfordshire
Paul Bohan, Holy Spirit Catholic Academy, Liverpool, Merseyside
Penny Cunningham, Outwood Primary Academy Littleworth Grange, Barnsley, South Yorkshire
Rachel Baty, Felixstowe Academy, Felixstowe, Suffolk
Rachel Mullins, Thomas Rotherham College, Rotherham, South Yorkshire
Rebecca Pickering, Woodstone Community Primary School, Coalville, Leicestershire
Robert Anderson, Everton Free School, Liverpool, Merseyside
Rosemary Alford, Uffculme School, Cullompton, Devon
Ruth Nilsson, Davison C of E High School For Girls, Worthing, West Sussex
Sabrina Hardman, Fareham College, Fareham, Hampshire
Sally Beech, Ninestiles, an Academy, Birmingham, West Midlands
Sam Lockyer, Howard of Effingham School, Leatherhead, Surrey
Sam Surman, Beaumont Leys School, Leicester, Leicestershire
Samantha Clarke, East Norfolk Sixth Form College, Great Yarmouth, Norfolk
Sandra Tate, Clacton County High School, Clacton-On-Sea, Essex
Sara Pearson, Riverside School, Barking, Essex
Sarah Houchen, Withington Primary School, Hereford, Herefordshire
Sarah Lane, Union Corner Pre-School, Hailsham, East Sussex
Sharon Shaw, Bristnall Hall Academy, Oldbury, West Midlands
Simon Wilkinson, Aureus School, Didcot, Oxfordshire
Sonia Stylianou, Walker Primary School, , London
Stacey Tradewell, Ysgol John Bright, Llandudno, Conwy
Steve Bish, The Deanes School, Benfleet, Essex
Steve Croxall, Ninestiles, an Academy, Birmingham, West Midlands
Steve Wickenden, Queenborough School, Queenborough, Kent
Steve (Budgie) Long, Outwood Academy Hemsworth, Pontefract, West Yorkshire
Suki Baran, SHINE Academies, Wolverhampton, West Midlands
Susan Malone, Outwood Primary Academy Park Hill, Wakefield, West Yorkshire
Susan Munnelly, Hesrchel Grammar School, Slough, Berkshire
Susannah Mitchell, Davison C of E High School For Girls, Worthing, West Sussex
Suzanne Beston, Perry Wood Primary School Nursery, Worcester, West Midlands
Tom Clucas, Lancaster Lane Community Primary School, Leyland, Lancashire
Tracey Noctor, The Langley Heritage Primary, Slough, Berkshire
Tracy Brownley, Castleford Academy, Castleford, West Yorkshire
Tracy Griffin, Hayes Primary School, Bromley, Kent
Tracy Newman, St Lawrence CofE Primary School, Hassocks, West Sussex
Vanessa Carter, Haileybury Turnford, Waltham Cross, Hertfordshire
Victoria Bates, Glenthorne Community Primary School, Cheslyn Hay, Staffordshire
Zoe Battiscombe, Pencoedtre High School, Barry / Y Barri, Vale of Glamorgan

 

 Nominee Certificate

Alicia Lynch, The Garden School, London
Amanda Bennett, Seaton Sluice First School, Whitley Bay, Northumberland
Amy Ferguson, Crumlin Controlled Integrated Primary School, Crumlin, County Antrim
Andy Fewster, Howard of Effingham School, Leatherhead, Surrey
Ani Guerrero, Avon Valley College, Salisbury, Wiltshire
Anna Kudryl, Q3 Academy Great Barr, Birmingham, West Midlands
Carly Howell, Ambergate Primary School, Belper, Derbybshire
Christopher Kolber, Howard of Effingham School, Leatherhead, Surrey
Christopher Mason, Davison C of E High School For Girls, Worthing, West Sussex
Cory Crutchley, Queen Elizabeth Academy, Mansfield, Nottinghamshire
Emily Cartwright, Dixons Broadgreen Academy, Liverpool, Merseyside
Gail Jones, Thomas Rotherham College, Rotherham , South Yorkshire
Gemma Wisson, Ryde Academy, Ryde, Isle of Wight
Hannah Bromilow, Holy Spirit Catholic Academy, Liverpool, Merseyside
Heather Potts, The Kidsgrove Secondary School, Stoke on Trent, Satffordshire
J Kerr, Lumen Christi College, Derry, Derry
Jenny Wear, Davison C of E High School For Girls, Worthing, West Sussex
Jon Covel, Outwood Academy Ripon, Ripon, North Yorkshire
Julie McCarthy, Upton Priory School Nursery Class, Macclesfield, Cheshire
Karen Meers, Davison C of E High School For Girls, Worthing, West Sussex
Karen Pickett, Ballard school, New Milton, Hampshire
Karen Spencer, Thomas Rotherham College, Rotherham , South Yorkshire
Karla Cook (Pearce), Davison C of E High School For Girls, Worthing, West Sussex
Katie Cherryman, White House Academy, Hailsham, East Sussex
Louisa Blake, Heygarth Primary School, Wirral, Merseyside
Louise Devane, Q3 Academy Great Barr, Birmingham, West Midlands
Lucy Atkinson, Meadow Park Academy, Reading, Berkshire
Màire McCaughey, Glenveagh Special School, Antrim, Belfast
Matilda Vella, Byron Primary School, Gillingham, Kent
Nathaniel Smith, Thomas Estley Community College, Leicester, Leicestershire
Nicky Slater, Weatherhead High School, Wallasey, Wirral
Nikki Hambelton, Brompton-Westbrook Primary School, Gillingham, Kent
Pat Holt, Hargate Primary School, West Bromwich, West Midlands
Ruth Christmas, Davison C of E High School For Girls, Worthing, West Sussex
Sandra Saunders, Red Hill CofE Primary School, Worcester, Worcestershire
Sharon Miles, Oasis Academy Warndon, Worcester, Worcestershire
Sue Hayward, The Barnes Wallis Academy, Lincoln, Lincolnshire
Sue Whatson, Holyrood Academy, Chard, Somerset
Tracey Hall, Crick Primary School, Northampton, Northamptonshire
Vanessa Chidgey, Manadon Vale Primary School, Plymouth, Devon
Veronica Williams, Our Lady and St Swithin’s Catholic Primary School Nursery Class, Liverpool, Merseyside