This Award is sponsored by The Sunday Times

 

 

Highly Commended

Alexandra Walsh, Haywards Farm School, Reading, West Berkshire

 

Certificate of Excellence

Andrew Howard, The Springboard Project, Ooldham, Greater Manchester
Angela Hutcheson, Cardinal Newman Catholic School A Specialist Science College, Luton, Bedfordshire
Aspire College (Oakfield Y14 and Landgate College) , Aspire College  (Landgate College and Oakfield Y14), Leigh, Lancashire
Catherine Corbett, Crumlin Controlled Integrated Primary School, Crumlin, County Antrim
Chloe Ross, Victoria Infant School, Workington, Cumbria
Chris Frid, Walton Hall Academy, Stafford, Staffordshire
Claire Bennett, Castleford Park Junior Academy, Castleford, West Yorkshire
Clare Brun, Holyrood Academy, Chard, Somerset
Daisy Smith, Park Community Academy, Blackpool, Lancashire
Deon Green, North West London Independent Special School, Middlesex, London
Elizabeth (Libby) Lines, Park and Parkwall Primary Federation (The Park Primary School, Kingswood) and (Parkwall Primary School, Cadbury Heath), Bristol, South Gloucestershire
Ellalice Kelly, Our Lady and St Swithin’s Catholic Primary School, Liverpool, Merseyside
Emma Sly, Bishop Vesey’s Grammar School, Sutton Coldfield, West Midlands
Fiona Nickeas, Applebee Wood Community Specialist School, Preston, Lancashire
Grace Barber, Newton Farm Nursery Infant and Junior School, Harrow, Middlesex
Hannah Fletcher, Park School, Chipping Norton, Oxfordshire
Hayley Robinson, Walton Academy, Grantham, Lincolnshire
Hayley Sach, Chiltern Way Academy, Prestwood, Buckinghamshire
Isobel Harben, School For Inspiring Talents, Newton Abbot, Devon
James Harfield, Burrowmoor Primary Academy, March, Cambridgeshire
Jamie-Lee Lothian, Victoria Primary Academy, Wellingborough, Northamptonshire
Jane Peters, New Horizons Learning Centre, Kingswood, South Gloucestershire
Jayne Jardine, Manor School, London
Jenny Sandler, Rimon Jewish Primary School, London
Jessica Mills, Castledon School, Wickford, Essex
Joanne Edwards, Blackburn College, Blackburn, Lancashire
Joseph Lee, New Horizons Learning Centre, Kingswood, South Gloucestershire
Joseph Matshazi, The Langley Academy, Slough, Berkshire
Kate Rex, New Town Primary School, Reading, Berkshire
Kate Sheehan, High Point Academy, Wednesbury, Midlands
Kerri McNally, Hudson Primary School, Liverpool, Merseyside
Kylie Rio-Wood, Ted Wragg Trust, Exeter, Devon
Lara Bicker, Slindon College, Arundel, West Sussex
Laura Rowe, Fair Ways School, Southampton, Hampshire
Lee Fazackerley, West Lancashire Community High School, Skelmersdale, Lancashire
Liam Heekin, Ninestiles, an Academy, Birmingham, West Midlands
Lois Burgess, Heron Hall Academy, Enfield, Middlesex
Louise Rees, West Lancashire Community High School, Skelmersdale, Lancashire
Louise Tait, Outwood Academy Redcar, Redcar, Cleveland
Mandy Brown, USP College, Benfleet, Essex
Maria Roberts, Solihull AP Academy, Solihull, West Midlands
Maria Stewart, St Andrew’s CE High School, Worthing, West Sussex
Maria Weclawik, Heron Academy, Lambeth, London
Martin Lonergan, Northern Counties School, Newcastle Upon Tyne, Tyne and Wear
Martin Stanley, Tollgate Primary School, Plaistow, London
Matthew Wilson, Barnsley College, Barnsley, South Yorkshire
Michelle Madziak, Green Park School, Wolverhampton, West Midlands
Natasha Chalk, EK Outreach Services, London
Phil Petch, Arc Oakbridge School, Birmingham, West Midlands
Rebecca S Seddon, The Barlow RC High School and Specialist Science College, Manchester, Lancashire
Reece Nicholls, Unified Academy, Dorking, Surrey
Robyn Vincent, The Outdoors School, Shillingford Abbot, Devon
Sally Pond, Mount Stewart Junior School, Kenton, Harrow
Sam Gallimore, Grange School, Manchester, Greater Manchester
Sam Lemmon, Ash Field Academy, Leicester, Leicestershire
Sara Pike, St Margaret’s Academy, Torquay, Devon
Sarah Lynch, Brent Knoll School, London, Greater London
Sharon Windle, Mountbatten Primary School, Hull, East Yorkshire
Shobna Maisuria, Oxley Primary School, Loughborough, Leicestershire
Stephani Pistorius, The Sixth Form College Farnborough, Farnborough, Hampshire
Susan Armstrong, Carlton Academy Trust, Bradford, West Yorkshire
Suzanne Witt, Burraton Community Primary School, Saltash, Cornwall
Suzy Wright, Vigo Primary School, Andover, Hampshire
The Whole College Team , Ascent 16 – 25 autism Specialist College, Merseyside
The Willow Tree Team , The Willow Tree Centre, Telford College, Telford, Shropshire
Ula Maslowska, Westminster Kingsway College – Regents Park Centre, London, Greater London
Yvonne Dixon, The Pavilion School, London, Greater London

 

Nominee Certificate

Alex Taylor, Washington Academy, Washington, Tyne and Wear
Andrea Combe, Gillford Centre PRU, Carlisle, Cumbria
Emma Gagen, Wayland Academy Norfolk, Thetford, Norfolk
Isobel Crossley, Harrogate High School, Harrogate, North Yorkshire
Kirsty Cowley, Lytchett Minster School, Poole, Dorset
Morgan Reardon Allen, Q3 Academy Great Barr, Birmingham, West Midlands
Radha Sharma, Ashton Park School, Bristol, Bristol
Tracey Alleeson, The Llewellyn School and Nursery, Birchington, Kent